INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

ČSSD plánuje zavést progresivní daň, daňová sazba by činila až 38%

2.9.2013

Pokud ČSSD vyhraje předčasné volby a bude sestavovat vládu, dojde k velkým změnám. Sociální demokraté ve svém volebním programu mimo jiného plánují zavést progresivní daň s několika sazbami. Zavedení progresivního zdanění může mít však i protikladné důsledky: na jedné straně je solidarita ve společnosti a na druhé straně může dojít k potlačení motivace k práci, k lepším pracovním výkonům. 

Vyšší daně by platili lidé, kteří mají měsíční příjem nad 100 tisíc korun. Z dokumentu ČSSD vyplývá, že by daňová sazba činila 38 % z hrubé mzdy, tedy 28,3 % ze superhrubé mzdy. „Tato hranice je velmi logická, neboť v případě zaměstnanců je to zhruba čtyřnásobek průměrné mzdy. Nad tuto hranici se nebude platit sociální pojištění, a tudíž je vhodné tento pokles souhrnné daňové zátěže kompenzovat vyšší sazbou daně z příjmu fyzických osob,“ odůvodňuje ČSSD.

Vyšší daň se dotkne i těch, kteří mají vysoké příjmy z pronájmu a kapitálu (současné zdanění je 15 %). Firmám by ČSSD zvýšila daně na 21 % (ze současných 19 %) a 30 % sazbu by zavedla pro velké finanční, telekomunikační a energetické firmy. K tomu se i vyjádřil hlavní analytik společnosti Patria Finance, David Marek: „Není jasné, proč by měly banky nebo telekomunikace být horší nebo lepší než firmy ze strojírenství a automobilového průmyslu.“

Podle institutu Václava Klause by navrhované zvýšení daní jen nadále utlumovalo investiční aktivity a snižovalo zaměstnanost. Dle stejného zdroje by došlo k poklesu domácí poptávky a ekonomického růstu, který by česká ekonomika nacházející se v recesi naopak velmi potřebovala.

Více informací o daňové reformě na webové stránce: http://www.cssd.cz/program/program-podle-vas/danova-reforma/.