V návaznosti na situaci aktuálně realizujeme pouze online vzdělávání, prezenční školení se nekonají. Účastníky přihlášené na prezenční akce postupně kontaktujeme.
INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

ČSSD plánuje zavést progresivní daň, daňová sazba by činila až 38%

2.9.2013

Pokud ČSSD vyhraje předčasné volby a bude sestavovat vládu, dojde k velkým změnám. Sociální demokraté ve svém volebním programu mimo jiného plánují zavést progresivní daň s několika sazbami. Zavedení progresivního zdanění může mít však i protikladné důsledky: na jedné straně je solidarita ve společnosti a na druhé straně může dojít k potlačení motivace k práci, k lepším pracovním výkonům. 

Vyšší daně by platili lidé, kteří mají měsíční příjem nad 100 tisíc korun. Z dokumentu ČSSD vyplývá, že by daňová sazba činila 38 % z hrubé mzdy, tedy 28,3 % ze superhrubé mzdy. „Tato hranice je velmi logická, neboť v případě zaměstnanců je to zhruba čtyřnásobek průměrné mzdy. Nad tuto hranici se nebude platit sociální pojištění, a tudíž je vhodné tento pokles souhrnné daňové zátěže kompenzovat vyšší sazbou daně z příjmu fyzických osob,“ odůvodňuje ČSSD.

Vyšší daň se dotkne i těch, kteří mají vysoké příjmy z pronájmu a kapitálu (současné zdanění je 15 %). Firmám by ČSSD zvýšila daně na 21 % (ze současných 19 %) a 30 % sazbu by zavedla pro velké finanční, telekomunikační a energetické firmy. K tomu se i vyjádřil hlavní analytik společnosti Patria Finance, David Marek: „Není jasné, proč by měly banky nebo telekomunikace být horší nebo lepší než firmy ze strojírenství a automobilového průmyslu.“

Podle institutu Václava Klause by navrhované zvýšení daní jen nadále utlumovalo investiční aktivity a snižovalo zaměstnanost. Dle stejného zdroje by došlo k poklesu domácí poptávky a ekonomického růstu, který by česká ekonomika nacházející se v recesi naopak velmi potřebovala.

Více informací o daňové reformě na webové stránce: http://www.cssd.cz/program/program-podle-vas/danova-reforma/.