Ministerstvo financí chystá pro rok 2015 a 2016 mnoho změn v daňové oblasti. V březnu představil ministr financí Andrej Babiš některé ze svých návrhů. Změny by mohly přinést opětovné zavedení slevy na druhé dítě a další dítě, navrácení daňové slevy pro pracující důchodce, omezení výdajových paušálů nebo třetí sazbu DPH místo již schválené 17,5ti procentní jednotné sazby.
Ministerstvo financí se také rozhodlo, že nezavede jedno inkasní místo (JIM), jehož zřízení plánovala předchozí vláda. Důvodem pro zrušení JIM je podle Babišovy náměstkyně pro daně a cla, Simony Hornochové, kromě jiného i loňská reorganizace daňové správy a rekodifikace občanského zákoníku. „A kdybychom přišli ještě s takto výraznou změnou placení daní, tak by systém nemusel fungovat. Nerezignujeme ale na ten koncept,“ uvedla Hornochová. Také poukazuje na to, že dlouhá doba od schválení k aplikaci zákona může být i ku prospěchu věci. Zákon týkající se JIM byl přijat na konci roku 2011 a od té doby byla řada věcí novelizována v jiných předpisech. „Ustanovení zákona jsou tak prakticky nepoužitelná,“ tvrdí Hornochová.
Mezi další navrhované změny patří omezení daňových paušálů pro fyzické osoby - podnikatele. „Procenta výdajových paušálů jsou vysoká a naše analýzy ukazují, že překračují skutečné náklady, které živnostníci mají,“ uvedla Hornochová. Také by od roku 2016 chtěl Babiš po diskusi s odbornou veřejností zrušit koncept superhrubé mzdy a sedmiprocentní solidární přirážku pro lidi s nejvyššími příjmy, a měly by být dvě sazby z daně z příjmu z hrubé mzdy.
Co se týče daně z přidané hodnoty, vidí Babiš prioritu především v zavedení opatření, která budou zamezovat daňovým únikům. „Navrhujeme zřízení centrálního registru bankovních účtů či zavedení elektronické evidence tržeb,“ uvedl Babiš s tím, že k dalším opatřením bude patřit rozšíření uplatňování mechanismu přenesení daňové povinnosti např. pro dodání mobilních telefonů, herních konzolí, tabletů..., vyšší zdanění hazardu, zdanění zahraničních provozovatelů loterií a další. Také by chtěl rozšířit uplatnění mechanismu reverse-charge.
Ministerstvo financí také nezavede jednotnou sazbu DPH 17,5 procenta, kterou již dříve schválila Nečasova vláda. Naopak by současné dvě sazby chtělo rozšířit ještě o třetí sazbu, která by se týkala léků, knih a dětské výživy. Pracovně ministerstvo financí počítá s třetí sazbou DPH ve výši 10 procent. Babišův předchůdce Miroslav Kalousek však novinky považuje za „výrazně nepřátelské k podnikání“, jelikož přinesou vyšší přímou daňovou zátěž. „Já pokládám třetí sazbu za systémově a principiálně špatné opatření,“ podotkl Kalousek. „Třetí sazba DPH je samozřejmě krok zpět, třetí sazba DPH znamená vyšší administrativní náklady a větší prostor k daňovým únikům,“ řekl také.