V návaznosti na situaci aktuálně realizujeme pouze online vzdělávání, prezenční školení se nekonají. Účastníky přihlášené na prezenční akce postupně kontaktujeme.
INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Česká republika je stále zdrženlivá k možnosti daně z finančních transakcí

5.6.2014

Naše republika zaujímá i nadále negativní postoj k zavedení daně z finančních transakcí. Odmítavý postoj předchozích vlád v Bruselu potvrdil i sám ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO. Zavedení daně již v roce 2012 odmítla vláda premiéra Petra Nečase (ODS). Daň z finančních transakcí chce zavést 11 zemí Evropské unie, mezi nimi i Slovensko nebo Francie.

„Nám se to moc nelíbí. Není to celkově transparentní, není jasné, čeho se to má týkat. A my máme obavy, že by to mohlo mít negativní dopad například na trh s dluhopisy. Jsme k tomu dost rezervovaní,“ vysvětlil Babiš. Podle něj má nyní Česká republika zdravé banky a dobrý rating, což znamená to, že je o české dluhopisy zájem. Další zavádění podobných daní by pak podle ministra financí mělo negativní dopad na ekonomiku.

Daň ze všech finančních transakcí navrhla Evropská komise již v roce 2011 ve výši mezi jednou promilí a jedním procentem. Slovensko návrh podporuje, státní tajemník tamního ministerstva financí Vaziĺ Hudák je přesvědčen, že také finanční sektor, který přispěl k nedávné bankovní krizi, by měl přispět i k obnově po ní. „Spekulativní a v minulosti zneužívané finanční nástroje by měly být nějakým způsobem postiženy,“ míní.

Finanční instituce by s pomocí nové daně měly zaplatit za nedávnou krizi. Zpočátku daň omezí jen obchody s akciemi. Podle Evropské komise zavedení daně zúčastněným zemím přinese ročně 30 až 35 miliard eur (v přepočtu 890 miliard korun). Největší kritika spočívá v tom, že banky náklady na daň přenesou na své zákazníky, tedy na běžné střadatele.

Kromě České republiky je proti i Velká Británie, Švédsko nebo Lucembursko. Odpůrci se staví proti dani kvůli tomu, že uvažovaná daň by mohla dát impulz bankám a finančním společnostem k přemístění aktivit z Evropy, protože obchodování je globální a jiné země světa takové zdanění nezavedou. Velká Británie dokonce celý systém napadla u Soudního dvora EU, který ale její žalobu odmítl.