INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Česká ekonomika zpomaluje

19.12.2019

Český statistický úřad zveřejnil data za třetí čtvrtletí týkající se české ekonomiky. Hrubý domácí produkt stoupl o 0,4 procenta ve srovnání s předchozím kvartálem. Meziroční růst HDP zpomalil z 2,7 na 2,5 procenta. Dle analytiků se česká ekonomika dostala do fáze zpomalení růstu, které by mělo i nadále pokračovat. Ve srovnání s vývojem ekonomiky v Německu je ovšem česká ekonomika stále v dobré kondici.

Investice v tomto období opět klesly. Spotřeba domácnosti oproti předchozímu čtvrtletí nevzrostla vůbec. Na mezičtvrtletním růstu se nejvíce podílely služby. Podle ekonoma Komerční banky Michal Brožka by bylo zpomalení české ekonomiky ještě výraznější, kdyby nebylo tvorby zásob, což je značně proměnlivá složka HDP. Na růstu pomohla i spotřeba vlády. „Negativním překvapením je, že spotřeba domácností oproti předchozímu čtvrtletí nevzrostla vůbec. Aktuální zlepšení zahraničních předstihových indikátorů dávají slušnou naději, že by další zpomalování české ekonomiky nemuselo být dramatické,“ uvedl.

Dle ekonoma ČSOB Petra Dufka bude i nadále investiční aktivita polevovat a na nabídkové straně dál klesne příspěvek průmyslu.

„Meziroční růst je znatelně vyšší než u našich sousedů platících eurem – Německa (1 procento), Rakouska (1,5 procenta) či Slovenska (1,3 procenta), zatímco Polsko (3,9 procenta) či Maďarsko (5 procent) stále rostou rychleji,” řekl manažer NN Investment Partners Michal Špaček.

Co se týče zahraničního obchodu, saldo se meziročně zvýšilo o 17,8 miliardy korun. Export zboží a služeb meziročně vzrostl o 1,8 procenta. Nejvíce na vzrůstu měl vývoz dopravních prostředků. Import zboží a služeb byl meziročně také vyšší o jedno procento, což ovlivnil hlavně obchod se stroji a subdodávky pro automobilový průmysl.

Dle evropského statistického úřadu Eurostat hrubý domácí produkt Evropské unie ve třetím čtvrtletí vzrostl meziročně o 1,3 procenta. Oproti předchozímu čtvrtletí vzrostla ekonomika EU o 0,2 procenta.  Pro zajímavost, nejvyšší meziroční růst HDP z EU vykázalo Maďarsko a to o 4,8 procenta. Naopak nejslabší růst zaznamenala italská ekonomika – 0,3 procenta.