INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Balíčky z Číny se prodraží

23.6.2021

Čínské e-shopy měly mnoho let ve srovnání s evropskými výhodu. To ovšem už skončí.  Drobné zásilky do 22 eur (asi 560 korun) ze zemí mimo Evropskou unii zřejmě podraží. Od 1.července už totiž nebudou podléhat osvobození od daně z přidané hodnoty.

Cílem tohoto opatření je přinést z výběru DPH až sedm miliard eur (182 miliard korun) a narovnat podnikatelské prostředí. Tuzemské firmy i firmy z Evropské unie musí odvádět DPH, pokud jí podléhají.

Češi jsou přitom častými zákazníky asijských e-shopů a nechávají si z nich posílat zejména doplňky k mobilům a další drobnosti. „V období před pandemií z Číny ročně objednávali bezmála 40 milionů drobných zásilek,“ vypočítává hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

V současnosti platí tyto limity pro clo a DPH:

  • zásilka do 22 EUR – bez DPH a bez cla.
  • zásilka od 22 EUR do 150 EUR – s DPH a bez cla.
  • zásilky nad 150 EUR – s DPH i se clem (nutná celní deklarace).

Kvůli zrušení osvobození na dani mohou některé zásilky zdražit i na dvojnásobek. Nově také budou muset mít elektronické celní prohlášení.  Toto prohlášení bude nutné i u zásilek do 150 eur, ačkoli ve výsledku se z nich clo platit nebude (hranice 150 eur pro osvobození od cla zůstává stejná). Celní vyřízení může vyřídit za poplatek i dopravce nebo specializovaná firma. Službu celního deklaranta poskytuje i například Česká pošta, která vás zastoupí při jednání s celní správou a uhradí rovnou i vyměřené DPH, které jí samozřejmě zaplatíte spolu s poplatkem za službu celní deklarace.

Pokud se zákazník rozhodne podat prohlášení sám, může využít aplikaci eCep Celní správy ČR. K dispozici je i informační web Celnička, kde veřejnost získá ucelené informace o celním řízení u poštovních zásilek.

Při využití aplikace eCep bude nutné vyplnit tyto údaje:

  • podací číslo zásilky
  • základní údaje k zásilce (stanoví legislativa, velmi zjednodušeno oproti standardnímu celnímu prohlášení) – odesílatele, druh zboží, hmotnost, hodnotu zboží a přepravy
  • zařazení zboží (podle kódů celního sazebníku – k dohledání na webu Celní správy ČR)
  • elektronickou identifikaci
  • sazbu DPH