Odbory chtějí vyjednat se zaměstnavateli zvýšení mezd o 5 až 5,5 procenta. Růst mezd považuje konfederace za klíčový, kvůli zaostávání tuzemských příjmů za ostatními zeměmi Evropské unie.
Českomoravská konfederace odborových svazů chce i další navýšení minimální mzdy a to na 11 500 korun. Dle slov komory požadavek není neadekvátní, nýbrž odpovídá aktuální situaci českého hospodářství. Odboráři i trvají na zrušení neproplácené nemocenské zaměstnancům v prvních třech dnech nemoci a prosazují, aby nárok na pětitýdenní dovolenou měli i zaměstnanci soukromého sektoru.
„Nemůžeme akceptovat paušální požadavek bez ohledu na hospodářské výsledky a perspektivy jednotlivých firem a situaci na trhu práce. V řadě firem se mzdy už výrazně zvyšují,“ uvedl k požadavkům prezident Svazu průmyslu Jaroslav Hanák.
Podle posledních čísel Českého statistického úřadu stoupla průměrná mzda v Česku za letošní první pololetí meziročně o 1074 korun na 26 898 korun. Rostla tak o 4,2 procenta, po odečtení inflace o 3,8 procenta. Letošní růst reálné výše mzdy za pololetí i druhé čtvrtletí je nejvýraznější za posledních devět let.
Vláda Bohuslava Sobotky by měla v září projednat další zvýšení minimální mzdy – na 11 000 korun. Minimální mzda by se tak měla zvýšit o 1 100 korun. Má se jednat o kompromis mezi požadavky odborářů, kteří chtějí alespoň 11 500 korun a zaměstnavatelů, pro něž je přijatelná hranice 10 600 korun. Vláda již schválila i zvýšení platu učitelům, ve zdravotnictví nebo státním zaměstnancům.
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová chce i zvýšení zaručené mzdy při omezeném pracovním uplatnění zaměstnance. Zaručená mzda by tak mohla v některých skupinách vzrůst až o 2 000 korun.