INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Zvýšení daně z nemovitých věcí

8.2.2023

Od příštího roku by se měla zvednout daň z nemovitosti. Zvýšení daně chce prosadit ministerstvo financí. Důvodem je snížení deficitu státního rozpočtu. V loňském roce stát hospodařil se schodkem 360,4 miliardy korun.

Majetkové daně jsou v České republice dlouhodobě velmi nízké. V současnosti je výnos ve zdanění nemovitostí zhruba 0,2 procenta. Po Estonsku má tak Česká republika nejnižší podíl výnosu daně z nemovitosti k hrubému domácímu produktu v rámci zemí OECD.

Uvažuje se o zvýšení na dvojnásobek stávající úrovně. Je potřeba ovšem ještě provést analýzu tohoto opatření, která by měla být hotová během jarních měsíců. Daň z nemovitých věcí se vypočítává podle druhu nemovitosti, výměry bytu, koeficientu podle velikosti obce a místního koeficientu.

„Pokud bychom měli zvyšovat daň z nemovitostí, já bych byl pro to, aby část z toho výnosu skončila ve státním rozpočtu,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). V současnosti je inkaso z daně z nemovitých věcí stoprocentním příjmem rozpočtu jednotlivých obcí.
Národní ekonomická rada vlády (NERV) již v minulém roce navrhla zvýšení daně z nemovitých věcí. Poradci dokonce doporučují zavést každoroční úpravu výše daně podle tempa inflace, nebo podle nominálního růstu HDP.

Dle ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy ovšem na zvýšení daně nejvíce doplatí nájemníci a lidé s nízkým příjmem: „Majitelé nemovitostí totiž budou v celé řadě případů úspěšně přenášet vyšší daňové zatížení na své nájemníky, jimž zkrátka o příslušnou částku daně nájem zvýší. Nájemné v Česku nadále roste, na rozdíl od ceny nemovitostí v řadě oblastí. Růst cen nájemného značí, že pronajímatelé jsou stále v poměrně komfortní situaci. Pokud nepřenesou vyšší daň z nemovitosti na své nájemníky celou, přenesou alespoň její podstatnou část,“ uvedl Kovanda.

Ministerstvo financí chce i omezit podporu stavebního spoření. Podpora by se měla omezit u nově vznikajících smluv. V současnosti příspěvek státu činí až 2 000 korun ročně. O možnostech zrušení či snížení podpory se bude jednat v následujících dnech.