INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí a zákazu prodeje ve svátcích

7.5.2019

Senát by chtěl zrušit daň z nabytí nemovitých věcí. Novelu zákonného opatření Senátu vrátili senátoři poslancům. Novela by měla rozšířit osvobození od daně při prvním prodeji bytů v rodinných domech. S pozměňovacím návrhem na zrušení daně přišel senátní hospodářský výbor. Senátoři označili výběr daně z nabytí nemovitosti za nemorální. Jsou názoru, že stát by měl nechat peníze lidem, kteří se rozhodli postarat se o své vlastní bydlení.

Předlohu tak nyní opět dostane Sněmovna, která o senátním návrhu na zrušení daně rozhodne. Pro přijetí výborového návrhu na zrušení zákona hlasovalo 47 z 61 přítomných senátorů, proti byli jen dva senátoři. Dle senátora Zdeňka Nytra (ODS) daň z nabytí nemovitosti daní již jednou zdaněné peníze. Navíc je výběr daně administrativně velmi náročný a výnosy z ní potom chybí na realitním trhu.

V loňském roce na dani z nabytí nemovitosti vybral stát 13,6 miliardy korun, předloni to bylo 12,5 miliardy korun.

Daň z nabytí nemovitosti je ve výši čtyř procent a logicky tak zvyšuje ceny bydlení.  Plátcem daně z nabytí nemovitých věcí je od listopadu 2016 vždy kupující. Od daně z nabytí nemovitých věcí je podle zákona osvobozena první koupě novostavby. Musí se ale uskutečnit do pěti let od ukončení stavby.

Senát chce dále zrušit zákon, který zakazuje prodej ve velkých obchodech o vybraných svátcích. „Zákaz prodeje o vybraných státních svátcích nepřinesl od svého zavedení v podstatě nic dobrého, zato ale dost zmatků a nejasností. Není jasné, podle jakého klíče byly vybrány svátky, o kterých se může, nebo naopak nemůže prodávat ve všech obchodech,“ uvedl v tiskové zprávě senátor za ODS Zdeněk Nytra. Dále jako důvod pro zrušení zákazu uvedl, že by stát lidem neměl určovat, co ve svém volném čase mohou a nemohou dělat.

V současnosti se regulace prodejní doby týká obchodů s plochou nad 200 metrů čtverečních. Tyto prodejny musí mít zavřeno na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince. Na Štědrý den smějí mít otevřeno do 12 hodin.