INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Zpomalení české ekonomiky

5.7.2018


V prvním čtvrtletí meziroční růst české ekonomiky zpomalil na 4,4 procenta z 5,5 procenta ze závěru loňského roku. Dle analytiků česká ekonomika bude pomaleji růst a v dalších čtvrtletích bude tempo růstu HDP klesat. Nicméně v rámci Evropské unie se zařadila mezi pátou nejrychleji rostoucí ekonomikou. Vyšší meziroční růst v prvním čtvrtletí vykázaly Lotyšsko, Polsko, Slovinsko a Maďarsko.

Mezičtvrtletně vzrost hrubý domácí produkt o 0,4 procenta. Avšak zahraniční obchod poprvé od roku 2013 k vývoji HDP nepřispíval. Zpomalení produkce automobilového průmyslu v prvním čtvrtletí se projevilo v celém průmyslu. Naopak na růstu se podílela výroba elektroniky, elektrických strojů a zařízení a strojírenství.

Díky vyšším platům se spotřebitelé nebojí utrácet. Česká republika má také nepřetržitě od roku 2016 v rámci Evropské unii nejnižší míru nezaměstnanosti. Míra zaměstnanosti se blíží 75 procentům a je aktuálně nejvyšší v historii samostatné České republiky. Předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček upozornil, že nedostatek zaměstnanců brzdí firmy v jejich dalším rozvoji. Důvodem je mimo jiné i růst mezd a tím nákladů firem. Růst průměrné mzdy byl totiž v prvním čtvrtletí nejvyšší za posledních deset let.

Ekonomika zpomaluje, ale jak uvedl analytik ČNB Petr Dufek, nejedná se o negativní signál. „Naše hospodářství se jen vrací k udržitelnějšímu růstu, na který má prostor a lidi. Proto by ani slabší čísla neměla ovlivnit rozhodování ČNB, která se tak může i nadále soustředit na inflaci, kurz a mzdy, které přijdou na řadu už v pondělí,“ uvedl Dufek. Dle analytiků se očekává za celý letošní rok zpomalení růstu hrubého domácího produktu na 3,5 procenta.

Meziroční inflace v prvním čtvrtletí činila 1,9 procenta. Na růstu cen se nejvíce podílel vyšší náklady na bydlení a ceny potravin. Rostou i ceny nemovitostí. Ve druhém čtvrtletí stouply ceny starších bytů meziročně o pětinu, na počátku letošního roku statistici zaznamenali oslabení růstu.