INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Zhoršení podmínek pro podnikání

30.5.2019

Dle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého se podmínky pro podnikání v České republice za poslední rok zhoršily. Velmi kritizuje odbory, které zvyšují své požadavky a vláda jim podle něj ustupuje ve všem, o co žádají. Typickým příkladem je každoroční zvyšování minimální mzdy dle přání odborů nebo zrušení karenční doby. Mzdy tak dle Dlouhého rostou uměle, nikoliv kvůli vyšší produktivitě práce.

Odboráři navíc chtějí ještě uzákonit kratší pracovní dobu za stejnou mzdu a povinnost pět týdnů dovolené. „Každý jeden živnostník, malá i velká firma a jejich zaměstnanci musí zvládat pracovat ve stále složitějších podmínkách. Přitom toho od vlády nechceme mnoho, vlastně jen jednu jedinou věc. Vytvářejte dobré a poctivé, slušné podmínky pro podnikání a odstraňujte překážky, které podnikání komplikují. Bohužel, v posledních měsících nás častěji napadá jiné zvolání: alespoň nám neházejte klacky pod nohy,“ pronesl na sněmu Hospodářské komory České republiky Vladimír Dlouhý.

Předseda ODS Petr Fiala hovoří o nutné státní reformě pro snížení byrokracie v podnikatelské činnosti. „Faktem je, že jsme se z hlediska státu, vlády a veřejného sektoru za ten rok v této ambici nikam neposunuli. A to je prostě stagnace“, řekl.

Vladimír Dlouhý ovšem i pochválil některé vládní kroky. Konkrétně přípravu nového stavebního zákona, který poprvé po 30 letech výrazně zrychlí povolování staveb v České republice. Povolení staveb se tak zrychlí z 5,4 na průměrně jeden rok i se soudním přezkumem. Karel Havlíček, ministr průmyslu a obchodu, jako pozitiva hodnotí inovační strategie, který by měla z naší země vybudovat lídra v umělé inteligenci a inovacích. Od poloviny příštího roku by dle ministra mělo fungovat jednotné inkasní místo, které má zjednodušit výběr daní a sociálního a zdravotního pojištění.

Hospodářská komora na sněmu spustila ostrý provoz Právního elektronického systému (PES). Tento systém umožňuje na jednom místě najít přehled všech povinností, které musejí ze zákona o živnostenském podnikání splnit. „Kvůli velkému množství zákonů, nařízení a vyhlášek a jejich častým změnám podnikatelé ztratili povědomí, které všechny povinnosti jim stát ukládá, kdy je mají plnit a jaké sankce jim za neplnění hrozí,“ uvedl Dlouhý na tiskové konferenci. Když podnikatel do systému zadá IČO, zobrazí se mu informace z 19 nejdůležitějších zákonů, z nichž vyplývá celkem 1185 povinností. Jde například o živnostenský zákon, zákon o pojistném na sociálním zabezpečení nebo zákoník práce. O nový systém se i zajímají úřady a podnikatelské organizace z několika evropských zemí.