INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Zemědělci mohou žádat o vratku části spotřební daně

22.10.2014

Od 1. října začala platit novela zákona o spotřebních daních, která zachovává tzv. zelenou naftu. Zemědělci tedy mohou žádat o vratku části spotřební daně z pohonných hmot spotřebovaných při práci.  Konkrétně se novela vztahuje na rostlinnou prvovýrobu včetně chmelařství, ovocnářství, vinohradnictví, pěstování zeleniny, hub, okrasných květin, dřevin, léčivých a aromatických rostlin. O daňovou úlevu žádalo v České republice přibližně 13 tisíc zemědělských podnikatelů.

„Tím, že se do zemědělství vrací tzv. zelená nafta zrušená předchozí Nečasovou vládou, jsem splnil slib, který jsem před časem dal zemědělcům. Od dneška mají opět nárok na daňovou úlevu za pohonné hmoty spotřebované při práci v zemědělské výrobě. Podle návrhu Ministerstva zemědělství schváleného vládou dostanou žadatelé zpátky 40 % daně za nakoupenou naftu. Pokud využívají například naftu s příměsí řepkového oleje, tak dostanou zpět 57 % spotřební daně,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

V rámci úsporných opatření vláda Petra Nečase v roce 2012 zrušila zelenou naftu. Zemědělci na protest na řadě míst země zpomalovali protestními jízdami strojů dopravu na silnicích. Poté Nečasův kabinet své rozhodnutí zmírnil a o rok odsunul ukončení daňového zvýhodnění a pro rok 2013 pouze snížil vratku z původních 60 na 40 procent. Na konci loňského roku byla zelená nafta zrušena úplně.

Na základě již dříve zveřejněné analýzy ministerstva zemědělství slevu na daních zemědělcům z členských států EU neposkytovaly letos pouze Rakousko, Bulharsko, Nizozemsko a Slovensko. Většina států Evropské unie tedy daňové zvýhodnění uplatňuje a čeští zemědělci by tak na společném unijním trhu byli znevýhodněni.

Nárok na vrácení části daně žadatelé prokážou dokladem o nákupu pohonných hmot či interním dokladem o vlastní výrobě pohonné hmoty a evidencí o skutečné spotřebě. Formuláře mohou zemědělci najít na webových stránkách Celní správy České republiky. Nárok na vrácení daně z nafty spotřebované od tohoto data do konce srpna lze uplatnit nejpozději do 1. prosince, po tomto termínu nárok zaniká.
Dle dříve uvedených informací by farmáři mohli dostat letos zpět asi 1,3 miliardy korun.