INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Zavedení mýtného na německých dálnicích bude mít zpoždění

25.4.2018

Německo plánovalo zavést mýtné i pro osobní automobily na dálnicích na svém území již od roku 2019. Původní avizovaný termín pro zavedení mýtného byl však z důvodu stále probíhajícího výběrového řízení odložen. Osobní automobily by tedy měly podléhat mýtnému až od poloviny roku 2020. Německo přitom patří k jedné z mála zemí EU, která doposud používaní dálnic osobními automobily neměla zpoplatněno.

Předpokládané příjmy z mýtného byly na rok 2019 stanoveny na 481 miliónů eur. Za rok 2020 by mělo na mýtném Německo získat až 484 miliónů eur. S odkladem spuštění mýtného tak Německo přijde zhruba o příjem ve výši 723 miliónů eur.

Samotná výše mýtného bude stanovena v souvislosti s objemem motoru vozidla a vyprodukovaných emisí. Desetidenní poplatek je dle plánu stanoven v rozmezí částky od 2,5 - 25 eur, což je zhruba 68 - 676 Kč. Dvouměsíční poplatek by poté měl činit 7 - 50 eur, tedy 189 - 1351 Kč. Roční dálniční poplatek by měl vyjít na celých 130 eur, zhruba 3 513 Kč.

Němečtí řidiči by měli mít zajištěnou kompenzaci mýtného v podobě slevy na dani z motorových vozidel. Ostatní státy Evropské unie, včetně České republiky, však toto zvýhodnění německých řidičů považují za diskriminační. Cílem do budoucna německé vlády proto je zavést celoevropský mýtný systém, ve kterém by neexistovaly národní odlišnosti.