INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Zajímavá a netradiční soutěž OTEVŘENO x ZAVŘENO

11.7.2013

Již 11. ročník soutěže Otevřeno X Zavřeno v těchto dnech vyhlašuje Otevřená společnost, o.p.s., a to prostřednictvím svého projektu Otevřete.cz. Soutěž hodnotí kvalitu poskytování informací občanům.

Nominace do soutěže jsou přijímány pouze prostřednictvím elektronického formuláře na této internetové adrese: http://www.otevrete.cz/hodnoceni-uradu/soutez-otevreno-zavreno/prijem-nominaci-2013/. Nominovaný „počin“ úřadu musí přitom pocházet z období od 1.9.2012 do 31.8.2013, veškeré nominace jsou přijímány do 5.9.2013.

Do dvou kategorií soutěže s názvy „Otevřeno“ a „ Zavřeno“ mohou zasílat občané obcí či měst, nesmí se však jednat o osoby spojené s úřadem – tedy zaměstnance nebo zastupitele apod. V letošním ročníku byla ještě vyhlášena třetí speciální kategorie s názvem „otevřená data“, v níž bude hodnoceno, zda úřad poskytuje některé své databáze ve snadno zpracovatelném formátu.

Zakladatel soutěže Oldřich Kužílek uvedl, že „v roce 2013 zažíváme jak mnoho rozsáhlých obstrukcí úřadů při poskytování informací, kdy se vyřízení žádosti a odvolání zopakuje třeba desetkrát, tak také snahy úřadů omezit přístup k informacím změnou zákona“. Dále také upozornil na skutečnost, že svoboda informací není v souvislosti s problémy komunikace s úřady úplně zaručena a právě bez aktivní podpory občanů, kteří zasílají nominace do této soutěže, bychom o tuto svobodu mohli přijít.

Vyhlášení vítězů proběhne dne 1.10.2013 při příležitosti „Mezinárodního dne informací“ na tiskové konferenci, nebo také na těchto webech: www.otevreno-zavreno.info a www.otevrete.cz. Na druhé uvedené internetové stránce najdete také podrobná pravidla souteže.

Informujte tedy o této soutěži Vaše občany, například na Vaší úřední desce, či na webu obce, možná budete překvapeni! Zda příjemně či nepříjemně, to už záleží na pohledu a názoru občanů na služby Vašeho úřadu… ?