INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Vláda zřejmě nepodpoří návrh na zavedení přímé volby starostů

28.6.2013

Návrh politické strany TOP 09 a STAN týkající se zavedení přímé volby starostů vláda s velkou pravděpodobností příští týden nepodpoří. Podle většiny ministerstev je problém v tom, že novela není dobře připravena a navíc prý pro tak zásadní změnu nejsou jasné důvody. Tento záměr naopak ale podporuje prezident Miloš Zeman, a nakonec o něm rozhodně parlament.

Díky této novele by mělo být umožněno občanům vybrat si svého starostu v obcích, kde není obecní rada. Starosta by neměl povinnost být členem zastupitelstva a v rámci obecní samosprávy by měl vyhrazený okruh věcí, do kterých by nemohlo zasahovat obecní zastupitelstvo. Odvolat starostu by bylo možné pouze v místním referendu.

A co konkrétního ministerstva oproti novele vytkly? Například to, že by tato novela přinesla nerovnost obyvatel obcí v uplatnění volebního práva, protože v některých obcích by si občané zvolit starostu mohli, v jiných – v těch s obecní radou, nemohli. Navíc by mohlo docházet i k tomu, že po přímém zvolení starosty by zastupitelstvo obnovilo obecní radu, čímž by se „oblíbeného starosty“ zbavilo.

Novela dále předpokládá, že by se nepoužívala tzv. dvoukolová volba jako je tomu u volby senátorů či prezidenta. Zvítězil by ten kandidát, který by měl nejvyšší počet hlasů, přičemž by se volba opakovala pouze v případě, že by na prvním místě skončilo více kandidátů se stejným počtem hlasů.

Už dříve se proti přímé volbě postavila také koaliční ODS. Poukázala přitom na zkušenosti ze Slovenska, kde zavedená přímá volba nakonec vedla k zablokování rozvoje obcí, s to v případech, kdy starosta a většina zastupitelstva byli z rozdílně orientovaných uskupení.