INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Vláda schválila účtenkovou loterii

22.12.2016

Vláda schválila spuštění účtenkové loterie jako součást elektronické evidence tržeb. Účtenková loterie by měla být spuštěna v polovině příštího roku. Vláda na tento projekt vyhradila 100 miliónů korun, z čehož by 65 miliónů korun mělo být určeno pouze pro výhry.

Účtenkovou loterii již dříve například zavedlo Slovensko, Chorvatsko a Slovinsko. Hlavním účelem je motivace zákazníků, aby si v podnicích brali pokladní doklady a tím zvýšili efektivitu elektronické evidence tržeb.

Hodnota prvních pěti výher bude v rozmezí od 100 000 korun do milionu korun, včetně věcné výhry automobilu. Ministerstvo financí na zajištění loterie již vypsalo otevřené výběrové řízení. Vítěz výběrového řízení bude mít na starosti registraci hráčů, registraci a příjem účtenek, losování a výplatu výher a zákaznickou podporu. Dále bude muset vytvořit a spravovat webové stránky a mobilní aplikace pro hráče.

Do veřejné zakázky se může přihlásit uchazeč, jehož roční obrat dosahoval za každé ze tří bezprostředně předcházejících účetních období minimálně deset milionů korun a který v posledních třech letech prováděl službu obdobného charakteru, jíž se účastnilo více než 15 000 hráčů. Nabídky je možné podat do 10. ledna.

Opozice účtenkovou loterii kritizuje. "Z účtenkové loterie mi běhá mráz po zádech. Je to sázka na závist, která společnost ještě více rozdělí. Platit daně by měl každý a jejich neplacení je trestný čin. Ale elektronická evidence tržeb spojená s touto loterií rozhodně není správná cesta, jak v Česku narovnat podnikatelské prostředí," řekl místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 Michal Kučera.

Zvýhodněny budou takové účtenky, které budou obsahovat chybu, nebude na nich správný fiskální identifikační kód, či na účtence budou nesprávné údaje. Tyto účtenky pojmenovalo ministerstvo financí jako tzv. „žolíky“ a budou, podle jeho studie, zařazeny do slosování samostatně s tím, že se jejich držitelům dramaticky zvýší pravděpodobnost výhry. Na tyto účtenky bude také možné uplatnit výherní bonus (vyšší výhra). V praxi dojde tedy ke zvýšenému zájmu získat takové chybné účtenky a vyhledávání provozoven, které jsou více než rizikové.