INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Vláda doporučila ukončení projektu sKarty

16.5.2013

Začátkem tohoto týdne vláda odmítla další návrh ministryně sociálních věcí Ludmily Müllerové na změnu systému sKaret a doporučila celkové ukončení projektu. Takzvané sKartě, tolik propírané poslední dobou v médiích, tedy nejspíše „odzvonilo“. Předseda vlády již v dubnu poznamenal, že tento projekt považuje za neopravitelný a jeho zrušení pokládá za tu nejméně špatnou cestu.

Připomeňme si, k čemu měla sKarta sloužit. Měla tedy být identifikačním dokladem těch, kteří od státu pobírají sociální dávky. Byla vydávána ve dvou variantách: základní a speciální, která slouží zároveň jako průkaz TP, ZTP či ZTP/ P pro osoby se zdravotním postižením. sKartou, neboli průkazem, kterým se klienti prokazují úřadům práce. Cílem sKarty bylo zajistit co největší efektivnost a komfort pro klienta. Jak jsme ale mohli v médích bohužel vidět, lidem pobírajícím sociální dávky způsobila spíše problémy než očekávaný komfort. Na úřadech se tvořily dlouhé fronty na jejich vydávání, karty nefungovaly např. v bankomatech tak, jak měly a co víc, dávky byly mnohdy o několik dní zpožděné a lidé tak nemohli zaplatit potřebné účty a další povinné výdaje. Když se situace už opravdu vyhrotila a lidé si stěžovali, že chtějí zpět starý systém, který fungoval, média jim vzkázala, aby se nespoléhali jen na sociální dávky. Tento argument lze označit snad i za ubohý – nechť si každý udělá vlastní názor.

Premiér Petr Nečas také upozornil na to, že ministryně Müllerová nese primární zodpovědnost za vyřešení současného neuspokojivého stavu. Její navrhované dílčí úpravy týkající se např. odpadající povinnosti zřídit si účet u České spořitelny, však odmítl a společně s celým vládním kabinetem navrhl ministryni Müllerové, aby raději celý projekt s sKartami raději ukončila.

Premiér dále zdůraznil, že nynějším úkolem MPSV je podniknout všechny kroky k tomu, aby došlo k řádné výplatě dávek, jelikož lidé mají ze zákona právo své dávky dostat včas, v termínech, na které jsou zvyklí. Ministryně toto usnesení vlády bere na vědomí a poskytne prý potřebná opatření, aby příjemci dávek již nebyli nijak poškozeni. Nezbývá než doufat, že se vzniklá situace kolem sKaret vylepší a hlavně efektivně vyřeší.