INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Trestnost přípravy krácení daně

3.5.2016

Novela trestního řádu počítá s tím, že bude opět trestná příprava krácení daně. Předlohu již schválil i Senát. Už jen stačí podpis prezidenta. Účelem novely je především bojovat proti daňovým únikům. Příprava krácení daně byla trestná do roku 2009 a nyní se má kvůli potírání například tzv. karuselových obchodů do zákona vrátit se sankcí až desetiletého vězení.

Novela zákona se dotkne téměř všech podnikatelů, neboť jen pouhý pokus o krácení daně bude posuzován jako trestný čin. Nastává ovšem na mysl otázka, kde končí daňová optimalizace a kde začíná trestný čin krácení daní?

Poslanec za ODS Marek Benda opakovaně žádal poslance, aby část novely nepodpořili, nebo ještě lépe z hlasování vyjmuli. „Pokud se danění octne v oblasti přípravy trestného činu, znamená to kriminalizaci velké části národa. Bojoval jsem vždy za to, aby přípravy trestných činů bylo v zákoníku co nejméně, a to ještě v oblasti ohrožení zdraví nebo integrity," řekl Marek Benda. Dle Bendy je právem každého podnikatele, aby se snažil platit státu na daních co nejméně. Obává se, že by novela mohla vést k velkému množství trestního stíhání, které nedojdou k odsouzení.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) před senátory obavy vyvracel. Nebude podle něj trestné například to, že někdo půjde za daňovým poradcem si nechat poradit, jak zaplatit nižší daň. „Je to záměrné malování čertů na zeď," řekl. Zdůraznil, že musí jít o přípravu něčeho, co má znaky trestného činu.

Avšak opozice se zákonem nesouhlasí a je názoru, že novela přinese spoustu zbytečností a kriminalizuje část podnikatelů, kteří během případného trestního řízení přijdou o značnou část klientely.

Novela i opětovně zavádí určitou formu účinné lítosti, jež by měla motivovat k oznamování korupce. V současnosti hrozí postih oběma stranám a není zde tedy zájem úplatkářství odhalit. Například v situaci, kdy dotyčný oznámí korupci, police dočasně odloží trestní stíhání této osoby, pokud slíbil úplatek jen proto, že o něj byl požádán a zároveň to nahlásil bez zbytečného odkladu.