V návaznosti na situaci aktuálně realizujeme pouze online vzdělávání, prezenční školení se nekonají. Účastníky přihlášené na prezenční akce postupně kontaktujeme.
INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Stát bude vracet část daně z nabytí nemovitosti

12.9.2017

Dle soudu se jedná o majetkovou daň, a i když je DPH součást kupní ceny, není majetkem, neboť ji prodávající odvede státu. Převodce by tak danil nejen svůj zisk z převodu nemovitosti, ale i částku, kterou odvede státu a fakticky se nikdy nestala částí jeho majetku.

Ministerstvo financí původně s rozsudkem nesouhlasilo a chtělo, aby se toto rozhodnutí vztahovalo pouze na daný posuzovaný případ. Jednalo se o spor obce Střelské Hoštice s finančním úřadem o zhruba tři tisíce korun. Obec prodávala zasíťované pozemky a daňoví úředníci požadovali od obce zaplacení daně z nabytí nemovitosti. Daň byla vypočtena z kupní ceny včetně DPH a obec ji chtěla uhradit jen z částky bez DPH.

Nyní ovšem ministerstvo financí názor změnilo a bude vracet část daní. „Finanční správa bude v případech, kdy je poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí převodce a cena sjednaná byla uhrazena včetně DPH, ve své správní praxi respektovat rozsudky Nejvyššího správního soudu. Při stanovení ceny sjednané pro účely stanovení základu daně tak bude nově vycházet z předpokladu, že její součástí není DPH,“ uvedla Gabriela Štěpanyová, vedoucí Oddělení tiskového a zahraničního protokolu Generálního finančního ředitelství.

Daňoví experti ovšem kritizují verdikt Nejvyššího správního soudu, že se vůbec nezabývají druhou a častější situací, kdy daň platil kupující a také včetně DPH. Již od roku 1993 platí, že poplatníkem daně je převodce. Ovšem od roku 2014 do konce října 2016 platilo, že poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí byl prodávající, tedy převodce, pokud se účastníci nedohodli jinak. Daň tak mohl zaplatit kupující (nabyvatel). Od listopadu 2016 platí ustanovení, že poplatníkem daně už je pouze nabyvatel.