INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

První obcí, která se připojila k Výzvě starostům 2013, je Cheb

9.9.2013

Minulý týden jsme zde informovali o Výzvě starostům 2013, která řeší problematiku sociálního začleňování národnostních menšin. Vyhlásilo ji město Duchcov, Šluknov, Lahošť a Varnsdorf. První obcí, která se k této výzvě připojila, je Cheb.

Tímto se v Chebu odstartoval čtyřletý sociální program na pomoc skupinám, kterým hrozí sociální vyloučení. Na tento program bude poskytnuto skoro 20 milionů korun – přispěje na něj MPSV z peněz EU. Je zaměřený na mladé rodiny, mládež, podporu zaměstnanosti a na dluhové poradenství.

V Chebu se už dlouhodobě pohybují romské terénní pracovnice a několik let zde provádějí rozsáhlé preventivní programy. Jak uvedl starosta města Pavel Vanoušek, pouhá prevence ale nestačí, a to hlavně ve městech, kde se ve velkém žije ze sociálních dávek. Dodal, že jak jsme mohli vidět na příkladech z jiných měst (např. Duchcov), stačí i malý konflikt a napětí může dříve či později přerůst v masové protesty.

Zmíněný chebský program dotovaný penězi EU chce také podpořit pomoc rodinám s handicapovanými dětmi, nebo abstinující lidi s drogovou závislostí. Starosta Vanoušek se totiž domnívá, že možné sociální vyloučení se netýká pouze Romů, proto chce podporovat i další sociální skupiny. Díky dotaci se daří poskytovat služby azylového ubytování, terénní sociální práci v problematických lokalitách či preventivní programy pro děti a mládež. V Chebu byla kvůli stávajícím problémům posílena městská policie a vylepšen kamerový systém.

Projekt město realizuje s řadou neziskových organizací a Agenturou pro sociální začleňování. V neposlední řadě se starosta zmínil, že kromě výše uvedených problémů a plánované pomoci je neméně důležité zajistit lidem, kteří jsou ohroženi sociálním vyloučením, zaměstnání. Lidé by tak nedostávali peníze jako dávku na úřadě, ale do zaměstnavatelů za odvedenou práci. Nyní ale záleží i na dotčených občanech, jaký projeví zájem o zapojení se do probíhajících programů.