INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Příprava krácení daně může být v budoucnu trestný čin

15.5.2014

Mezi hlavní tématy na tiskové konferenci, která se konala v Brně, patřily diskuze o omezení přesouvání daňových základů do zahraničí, o elektronizaci daňové správy a analýze získaných informací pro včasné určení rizikového chování daňových subjektů. Diskutovalo se i o tom, že by se vrátil do sněmovny zákon, jenž by plošně postihoval přípravu krácení daně jako trestný čin. Tento zákon chtěla už zavést vláda minulá. V České republice byla příprava krácení daní trestná podle starého trestního zákona, který byl účinný do konce roku 2009.

Ministři vnitra a financí chtějí účinněji bojovat s daňovou kriminalitou. Podle informací je cílem současné vlády lepší výběr stávajících daní, nikoliv zvyšování daní či zavádění dodatečného zdanění.

„Zaznamenáváme snahy vrátit do hry novelu § 240 trestního zákona a rozšířit jej o odst. 4 a 5, který by poskytl úřadům nástroj, jak trestně postihovat daňové subjekty již za přípravu krácení daně. Chtěli bychom však před plošným zavedením takového opatření důrazně varovat,“ řekl k tomu Ing. Martin Tuček, prezident Komory daňových poradců. „Jako profesní organizace musíme upozornit, že plošné zavedení takovéhoto opatření by se mohlo dotknout řady daňových subjektů, pro něž původně toto opatření nebylo navrhováno,“ dále komentoval Ing. Martin Tuček.

Úprava trestního zákoníku by měla nejvíce postihnout situace týkající se trestné činnosti spojené s lihovinami nebo pohonnými hmotami. V případě, že by platil plošný zákaz, mohlo by se to dotknout například daňových poradců, kteří pomáhají svým klientům najít legální cestu, jak snížit daňový základ.

Náměstkyně financí Simona Hornochová se taktéž vyjádřila ohledně problematiky daňových podvodů: „Daňové podvody se zrychlují. Budoucnost je získávat elektronická data, identifikovat chování rizikových subjektů a včas se na ně zaměřit.“ Ministerstvo financí plánuje elektronizaci daňové správy, jenž by mohla státu pomoci při výběru daní. Díky tomuto systému by se stát nemusel soustředit na spolehlivé firmy, ale v převodech by objevil řetězce a subjekty, které jsou zakládány jen proto, aby za sebou řetězovitě provedly velké množství operací a některé z nich pak ve výsledku nezaplatil daně.