V tomto díle seriálu Postupně Novým občanským zákoníkem se podíváme na změny v ustanoveních zabývajících se smlouvou o účtu a vkladní knížkou.
NOZ přestává nově rozlišovat mezi smlouvou o běžném účtu a smlouvou o vkladovém účtu – toto dělení již není na místě, protože ztratilo svůj původní smysl. Smlouva o vkladovém účtu nyní představuje pouze určitou modifikaci smlouvy o běžném účtu, a proto tvůrci legislativy nyní do NOZ přidávají pouze ustanovení o smlouvě o účtu (platební účet je upravován jiným zákonem).
Změny se dotkly také ustanovení o vkladní knížce. Občanský zákoník ustanovuje o účtech, ke kterým je vedena vkladní knížka, že neslouží k převádění peněžních prostředků. Nově NOZ povoluje vystavit vkladní knížku pouze na jméno majitele vkladní knížky. Dále je možné nakládat s peněžními prostředky na účtu pouze po předložení vkladní knížky. Zůstává zánik závazku v případě, kdy majitel s peněžními prostředky na účtu nenakládá nebo nepředloží vkladní knížku k doplnění záznamů, a to po dobu dvaceti let.
Jedna z výrazných změn se týká umořovacího řízení v případě ztráty vkladní knížky – nově je tato procedura zcela zbytečná a zrušena, neboť u vkladních knížek na jméno dochází k vystavení nové vkladní knížky, která starou zcela nahrazuje.
Všechny díly seriálu Postupně NOVÝM OBČANSKÝM ZÁKONÍKEM:
- Úvod
- Nájem bytu (nájemce)
- Darovací smlouva
- Bankovní smlouvy
- Zájezd