INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Podnikatelé se možná dočkají lepších vztahů s finančními úřady

29.11.2013

Pro řadu poslanců je velmi důležité zvýšit efektivitu výběru daní a o možném zlepšení vztahů podnikatelů s finančními úřady informovaly Hospodářské noviny. V případě, že by si firma nebyla jistá, zda její daňové přiznání je správné, finanční úřad by ji potom mohl daň doměřit bez pokuty.

Tato nová pravidla, kdy mají daňoví úředníci místo pokut více radit, budou předmětem jednání pravděpodobných koaličních partnerů ČSSD, KDU-ČSL a ANO.

Firmy i podnikatelé by si mohli mnohem častěji (než je tomu v současné době) od úředníků vyžádat i závazné posouzení, zda v konkrétní daňové záležitosti postupují podle jejich představ. Toto opatření mělo hnutí Babiše přímo v programu. Stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek prohlásil, že by nebyl proti návrhu, ale muselo by se rozšíření závazného posouzení dobře nastavit. Podle něj je důležité si uvědomit, zda by nedocházelo ke zneužití u upozorňování úřadů na nejistotu. Politická strana ČSSD se ovšem nebrání diskuzi na toto téma. Taková opatření jsou ve světě naprosto běžná a nová pravidla by mohly v České republice už fungovat za dva roky.

Nyní může daňový subjekt, jestliže má pochybnosti o tom, jak v konkrétní situaci aplikovat daňové předpisy a jak posoudit svou situaci z hlediska určení výše daňové povinnosti, v některých případech využít tzv. editační povinnosti správce daně. Finanční úřady v České republice toto posouzení vydávají, ale velmi omezeně. Posouzení se v současné době vztahuje jen na tři oblasti: sazbu DPH, uznatelnost nákladů na vědu a převodní cenu.

Poplatník v těchto případech musí podat ke svému místně příslušnému správci daně žádost. Tato žádost je zpoplatněna částkou 10.000 Kč. V případě že jedna žádost o závazné posouzení obsahuje více předmětů (tj. více různých závazných rozhodnutí), tak se správní poplatek vybírá v součtu všech předmětů závazného posouzení. Podle odborníků není největším problémem cena posouzení, ale dlouhá doba, než se získá. Podle ředitele oddělení společnosti Deloitte Luďka Hanáčka je hlavním důvodem malá kapacita úřadů a to, že se často jedná o komplikované věci.

Nový vztah s finančními úřady by podnikatelé uvítali, protože často nevědí, jak správně postupovat, a daňová nejistota je podle průzkumu společnosti jedním z hlavních problémů tuzemských firem.