INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Osvobození bytů v rodinných domech

21.6.2018

Vláda odsouhlasila, že by první úplatný převod bytů v rodinných domech mohl být osvobozen od daně z nabytí nemovitých věcí. Návrh poslance Karla Raise (hnutí ANO) by měla ještě posoudit Sněmovna.  Dle odhadů by dopad na státní rozpočet měl být 85 až 100 milionů korun ročně.

V současnosti platí osvobození od daně na první úplatné nabytí rodinného domu nebo bytu v bytovém domě, ale ne v rodinném domě. Rodinný dům pak může mít dle předpisů nejvýše tři byty. Podle Raise se pak lépe prodávají bytové jednotky než vlastnický podíl. Za tři prodané bytové jednotky může pak prodávající získat více peněž než za celý dům. Na rodinné domy jsou kladeny odlišné požadavky a v některých místech, kde územní plán nedovoluje stavět bytové domy, je možné stavět rodinné domy. Proto poslanec navrhl rozšířit osvobození i na byty v rodinných domech.

 „Ačkoli v praxi k vymezování jednotek v nově vystavěných rodinných domech nedochází vždy zcela v souladu s právními předpisy v oblasti stavebního práva, lze navrhované řešení považovat za správné, neboť ponechává motivaci k dodržování stavebních předpisů na straně stavebních úřadů, nikoli na straně právní úpravy daně z nabytí nemovitých věcí, která, jak se ukázalo, přináší nežádoucí dopady,“ uvedlo ministerstvo financí.

Vláda na svém zasedání také schválila deficit státního rozpočtu na příští rok ve výši 50 miliard korun. Dle ministryně financí Aleny Schillerové jsou příjmy rozpočtu pro příští rok plánovány meziročně o 105,7 miliard korun vyšší, tedy o 8,5 procenta. Daňové příjmy mají stoupnout o 45,4 miliardy korun, příjmy z pojistného o 39,6 miliard a ostatní o 20,7 miliard. Stát by měl také hodně investovat, nejvíce za posledních deset let (růst o 80 miliard korun). Investice by měly směřovat zejména do dopravních staveb, ale také do dotačních programů ministerstva pro místní rozvoj. Premiér Andrej Babiš na jednání dodal, že důchody mají vzrůst o 38 miliard a ve školství o 24 miliard.

Předseda ODS Petr Fiala návrh rozpočtu kritizuje. „Je těžko uvěřitelné, že při současných výborných ekonomických podmínkách připravila vláda premiéra Babiše rozpočet se schodkem 50 miliard. Ale vlastně se tomu nelze divit. Andrej Babiš nedokáže už osm měsíců sestavit vládu s důvěrou - a jeho vláda bez důvěry nedokáže připravit rozumný rozpočet,“ uvedl Fiala.