INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Od ledna už nebude možné posílat daně na zrušené účty finančních úřadů

6.11.2014

Čísla finančních úřadů se naposledy změnila v roce 2013. Člověk, který zaplatil daň na starý účet, se nemusel obávat, neboť mu byla platba automaticky převedena. Do prosince letošního roku ještě budou banky platby převádět na funkční bankovní účty. Od příštího roku je s tím ovšem konec.

V souvislosti se zrušením zákona o územních finančních orgánech na konci roku 2012 byly zrušeny i veškeré bankovní účty všech 199 zrušených finančních úřadů. Někteří plátci daní zasílají své platby na již dva roky zrušené účty finančních úřadů, které je v minulosti vybíraly. K 31. prosinci končí dvouleté přechodné období, kdy banky tuto službu pro finanční správu provozovaly.

Od ledna 2015 budou platby daní zaslané na již zrušené účty finančních úřadů považovány za neplatné. Podnikatelé by si tedy měli důkladně zkontrolovat, zda posílají své peníze na správné účty. Jestliže podnikatel platbu pošle na neplatný účet, může dostat pokutu za opožděné zaplacení daně. Částky odeslané na neplatný účet budou vráceny zpět a plátce bude muset transakci provést znovu.

Čísla bankovních účtů konkrétních finančních úřadů a účtů pro placení jednotlivých daní zveřejnila Finanční správa na svých webových stránkách. Výběrem daní v Česku je pověřeno celkem 14 finančních úřadů a Specializovaný finanční úřad s působností na celém území České republiky.

Od příštího roku bude zároveň možné zaplatit daňové přiznání platební kartou. Placení kartou se bude testovat na pěti finančních úřadech. Od rozšíření elektronické podatelny o platební bránu si ministerstvo slibuje snižování množství hotovostních plateb. „V ČR jsme oproti evropskému průměru v situaci, kdy hotovostních transakcí probíhá poměrně hodně,“ řekla náměstkyně ministra financí Simona Hornochová.

Díky tomu se dostanou platby pod lepší kontrolu, s čímž souvisí i zavedení elektronické evidence tržeb od roku 2016.