Občanský zákoník Ruské federace je právní předpis zahrnující normy komplexně a systematicky upravující soukromé právo hmotné. Jeho hlavní výjimečností je to, že zákoník má přednost před federálními a jinými zákony ve sféře občanského práva.
V současnosti zákoník obsahuje 1 551 paragraf a je členěn do čtyř částí. První obsahuje obecná ustanovení, vlastnické právo a obecné části závazkového práva. Jsou zde popsány občanské právní předpisy, charakteristiky fyzických a právních osob, druhy organizací a podniků, veškeré operace a smlouvy. Druhá část popisuje jednotlivé druhy závazkových vztahů, patří k ním obecná ustanovení o nákupu a prodeji, nájmu a rentě, daru a darovacích smlouvách, pojištění a dalších. Třetí část se dělí na dědictví (nazývané také pozůstalost) a mezinárodní soukromé právo, které se zabývá otázkami právních vztahů s účastí zahraničních osob. Poslední součástí občanského zákoníku je právo na duševní vlastnictví a prostředky individualizace, jehož hlavním předmětem jsou autorské a patentní právo.
V červnu 2008 prezident podepsal nařízení „O zdokonalování občanského zákoníku“, které vnese určité změny do I, III a IV části zákoníku. Podle hlavy státu by toto opatření mělo sloužit k dalším účelům:
- zdokonalování základních principů občanského práva Ruské federace odpovídající nové úrovni vývoje tržních vztahů
- odrážení v zákoníku soudních zkušeností
- přiblížení ustanovení zákoníku Ruské federace k pravidlům řízení vztahů práva EU
- využití nových pozitivních zkušenosti modernizace zákoníků řády evropských státu v zákoníku Ruské federace
- udržování jednotvárnosti občanskoprávních vztahů v účastnických státech SNS
- zabezpečení stability občanského práva
Provádět tuto reformu bude nový sbor “Rady pro kodifikaci a zdokonalování občanského práva při prezidentu RF”.