Zaměstnavatel může zaplatit pokutu až ve výši dvou milion korun, pokud nedá včas svému bývalému zaměstnanci zápočtový list. Dle Zákoníku práce musí zaměstnavatel vydat zápočtový list automaticky nejpozději v poslední den pracovního poměru.
Pokud se nezaměstnaní evidují na úřad práce, musí nejpozději do osmi dnů přinést zápočtový list z bývalého zaměstnání.
Zápočtový list by měl obsahovat tyto informace:
- údaje o zaměstnání, zda se jednalo o pracovní poměr, dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti a o době jejich trvání,
- druh konaných prací,
- dosaženou kvalifikaci,
- odpracovanou dobu a další skutečnosti rozhodné pro dosažení nejvýše přípustné expoziční doby,
- zda ze zaměstnancovy mzdy jsou prováděny srážky, v čí prospěch, jak vysoká je pohledávka, pro kterou mají být srážky dále prováděny, jaká je výše dosud provedených srážek a jaké je pořadí pohledávky,
- údaje o započitatelné době zaměstnání v I. a II. pracovní kategorii za dobu před 1. lednem 1993 pro účely důchodového pojištění.
Pro nového zaměstnavatele má zápočtový list význam v tom, že dle údajů obsažených v potvrzení o zaměstnání například plní povinnosti nového plátce mzdy při nařízení výkonu rozhodnutí (exekuci) srážkami ze mzdy apod. Nicméně zaměstnavatel vás může přijmout i bez zápočtového listu.
Pokud zaměstnavatel odmítá vydat zápočtový list, hrozí mu sankce od inspektorátu práce a i případné odškodnění zaměstnance. Jak již bylo zmíněno, pokuta může dosahovat až 2 000 000 korun. Vydání zápočtového listu je automatické a nelze ho vázat na splnění určité skutečnosti, např. vrácení pracovních pomůcek. V případě, že zaměstnanec nebude přijat do zaměstnání pro nepředložení zápočtového listu, vznikne mu škoda, kterou je zaměstnavatel povinen nahradit. Škoda vám může vzniknout tím, že jste nebyli přijati do pracovního poměru u jiného zaměstnavatele, a proto jste nedosáhli výdělku.