INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Nemocenská ve výši 100 %

2.3.2021

Slibovaný příspěvek zaměstnancům, kteří musí zůstat v karanténě, tzv. izolovačka ve výši 370 korun neprošel. Vláda místo toho schválila zvýšené nemocenské z 60 na 100 procent výdělku na březen a duben. Návrh ještě musí schválit Sněmovna a podepsat prezident.

Opatření má přispět k omezení šíření koronavirové nákazy v České republice. Zvýšení náhrady výdělku doporučovali někteří členové Národní ekonomické rady vlády a další experti. Pracující často nechtěli nastupovat do karantény a hlásit své kontakty. V prvních dvou týdnech náhradu mzdy v nemoci či v karanténě platí zaměstnavatelé. Výdaje by si zaměstnavatelé odečetli ze sociálních odvodů.

Vyšší nemocenská by měla platit pro všechny, kteří musí zůstat doma v karanténě nebo izolaci kvůli infekčnímu onemocnění. Karanténa se od pondělí 1. března 2021 prodloužila z 10 na 14 dnů. „Stoprocentní nemocenská je drahá, ale celkové náklady za dva měsíce, které zaměstnavatelům proplatí stát, jsou levnější než den lockdownu,“ míní ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Náklady odhadla asi na 2,3 miliardy korun. Nemocenská ve výši 100 % vyměřovacího základu by se měla týkat všech, kteří mají nárok na nemocenskou (zaměstnanci, OSVČ platící nemocenské pojištění).

Vláda i schválila povinné testování ve firmách. Odstartuje již tuto středu a dotkne se 10 tisíc podniků. „Plošné testování ve firmách bude povinné. Tím se stávají součástí řešení covidové krize. Do 12. března musí mít první testy všichni zaměstnanci firem nad 250 zaměstnanců, do 15. března pracovníci podniků od 50 do 249 zaměstnanců,“ potvrdil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Podniky, které by zaměstnance v termínu neotestovaly, budou nuceny přerušit provoz. V následujících čtrnácti dnech bude otestováno 2,1 milionu zaměstnanců. Na testy nebudou muset chodit zaměstnanci pracující z domova.

Testování se má opakovat jednou za týden. Kontrolu povinného testování budou provádět hygienici. Případné pokuty se budou řídit pandemickým zákonem. Firmě tak bude moci být i opakovaně udělena pokuta až 500 tisíc korun, zaměstnanci až 50 tisíc korun.

Dochází také k omezení závodního stravování. Závodní jídelna či bufet bude sloužit pouze pro prodej nebo výdej pokrmů. Nebude již možné jíst v jídelnách, kde se sdružují zaměstnanci.