INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Ministr Lukl předal ocenění Vesnici roku 2013

7.11.2013

Dne 11.10.2013 navštívil ministr pro místní rozvoj František Lukl vítěznou Vesnici roku 2013, kterou se stal Jeseník nad Odrou. Tato malebná moravskoslezská vesnice tedy převzala toto významné ocenění přímo od rukou ministra Lukla spolu se symbolickou zlatou stuhou a finanční odměnou ve výši 2 miliony korun ve formě dotace od MMR ČR z podprogramu Podpora obnovy a rozvoje venkova.

Na druhém místě se umístila obec Holovousy z Královéhradeckého kraje a na třetím místě obec Dolní Újezd z kraje Pardubického. Tyto obce také nezůstanou zkrátka a obdrží také vysoké finanční ohodnocení, a to 1,9 mil. Kč pro Holovousy a 1,8 mil. Kč pro Dolní Újezd. Zde je důležité poznamenat, že předchůdce nynějšího ministra Lukla chtěl tyto odměny snížit na polovinu, Lukl ale s tímto krokem nesouhlasil a prohlásil, že se dá šetřit i jinde, a tak ponechal odměny v původní výši.

Ministr dále dodal, že právě v soutěži Vesnice roku se naplno projeví, jaký mají lidé zájem o dění v místě, kde žijí. Podobný názor zastává i mnoho starostů a starostek zúčastněných obcí – přiznali, že účast v soutěži vyvolalo v konkrétních obcích velký zájem občanů, spolků i podnikatelů a došlo mj. k rychlejší realizaci aktivit, které se dosud odkládaly.

Další významnou součástí soutěže Vesnice roku je udělení oranžové a zelené stuhy. Oranžová stuha se uděluje za udržování zeleně a čistoty na veřejných prostranstvích – tu získala obec Prlov ze Zlínského kraje, a co se týká finančního ocenění, obec dále získala 600 tis. Kč za prvenství v kraji a k tomu 800 tis. Kč za celostátní prvenství v této kategorii. Na druhém místě se umístily Brenartice z Jihočeského a kraje a na třetím místě obec Kněžice ze Středočeského kraje.

Smyslem udělování zelené stuhy, která funguje jako návazná soutěž na Vesnici roku, je ocenit dobrou praxi obcí (starostů, zástupců i občanů) především v oblasti plánovité péče o přírodní a kulturní hodnoty veřejných prostranství a krajiny a v tom důsledku i motivace pro další obce a dále  přípravu jednotlivých projektů ochrany a obnovy ekologických hodnot krajiny, nové založení výsadeb v obci či osvěta, výchova a vzdělávání dětí i dospělých v oblasti péče o přírodu, životní prostředí a krajinu a zapojení veřejnosti do uvedených aktivit. Soutěž již řadu let organizuje Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, o. s. pod záštitou ministerstva životního prostředí, které jako ocenění obcím poskytuje dotaci z programu OPŽP. Vítěznou obcí je zde jihočeská Cehnice. Druhé místo v soutěži získala obec Nová Hradečná v Olomouckém kraji a na třetím místě se umístila obec Polevsko v kraji Libereckém.

Vítězná obec z kategorie „Zelená stuha“ získala mj. nominaci do prestižní evropské soutěže Entente Florale Europe – evropská kvetoucí sídla. Tato soutěž již také proběhla a v konkurenci 11ti evropských zemí, které postoupily do finále z původních pěti tisíc zúčastěných zemí, se na druhém místě umístila obec Dolní Břežany. Jelikož je to soutěž mezinárodní, je to opravdu velký úspěch.

Co z tohoto článku plyne? Starostové, zástupci, občané – starejte se o své obce a ukažte našemu státu, ba i Evropě, že i v té naší malé zemi se hezky žije a neváhejte se zúčastňovat takovýchto významných soutěží!