INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Ministerstvo spustilo veřejnou výzvu na údržbu silnic 1. třídy

23.5.2013

Na mnohdy obtížné odklízení sněhu a další práce na silnicích 1. třídy souvisejících s jejich zimní údržbou, se v budoucnu budou moci podílet i soukromé firmy. Tento pilotní tendr spustilo Ministerstvo dopravy v pěti vybraných oblastech Zlínského a Karlovarského kraje. Pomocí něj prověří, zda mají soukromníci možnosti a hlavně zájem se do podobných výzev hlásit. Odhadovaná hodnota zakázek začínajících podzimem 2013 a končící opět podzimem, ale až 2017, činí 295,4 mil. Kč. Bylo to zjištěno již zmíněnou ČTK z věstníku veřejných zakázek.

V současné době úklid sněhu a další zimní práce na silnicích zajišťují Správy a údržby silnic, které jsou zřizovány jednotlivými kraji. Podle návrhu změny zákona o pozemních komunikacích by tyto krajské organizace měly na silnicích 1. třídy přijít o svůj monopol a budou tedy muset soutěžit se soukromou konkurencí.

Změna má ale nastat také ve způsobu, kterým budou zakázky na tuto údržbu zadávány – nově bude tendry na údržbu tzv. „jedniček“ vypisovat pouze ministerstvo dopravy. Nyní ve čtyřech českých krajích zimní údržbu zadává ŘSD ČR.

Pro zmíněné soukromé společnosti, kterých se má nový tendr týkat, není tato skutečnost úplnou novinkou. Již nyní se na zimní údržbě silnic 1. třídy podílí v podobě subdodavatelů krajských správ. Jak uvedl ředitel odboru pozemních komunikací na ministerstvu dopravy Milan Dont, mnohdy tyto firmy údržbu zajišťují kompletně, ale pod oficiální hlavičkou právě některé z krajských správ. Přihlásit se ale také mohou společnosti, které zajišťují zimní údržbu ve městech.

Nezbývá nic jiného, než čekat, zda budou mít o tuto výzvu společnosti očekávaný zájem. Pokud ano, mohlo by nás potkat zlepšení stavu našich silnic v zimních měsících. Zaměstnanci krajských správ svou práci samozřejmě vykonávají dobře, dle svých možností, ale pokud jim tzv. „pomohou“ soukromé firmy, dá se očekávat, že problémů souvisejících se sněhovými kalamitami a kluzkými silnicemi ubude a na silnicích tak bude jezdit více spokojených řidičů. Také hejtmani krajů či starostové měst, kudy procházejí silnice 1. třídy, se možná díky této novince nebudou muset strachovat o bezpečí svých občanů, ale i o to své.