INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Konec Elektronické evidence tržeb

18.11.2021

Elektronická evidence tržeb (EET) či on-line registrace tržeb je způsob evidence tržeb, kdy jsou údaje o každé transakci obchodníka posílány na státní správu. Všechny peníze přijaté v hotovosti (včetně stravenek, šeků) nebo prostřednictvím platební karty se evidují na finančním úřadě. Hlavním cílem byl záměr lepšího výběru daní, eliminace šedé ekonomiky a narovnání konkurenčního prostředí.

Nová vládní koalice chce ukončit povinnou elektronickou evidenci tržeb. Ta je v současnosti pozastavena do konce roku 2022, kvůli pandemii. Původně se měla znovu spustit od 1. ledna 2023, kdy se do evidence měly zapojit i řemeslníci, advokáti, lékaři atd.

Evidence začala nejdříve platit pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 museli elektronicky evidovat tržby i podnikatelé ve velkoobchodu a maloobchodu. Dočasné pozastavení EET vysvětila bývalá ministryně financí Alena Schillerová takto: „Hlavním cílem elektronické evidence tržeb vždy bylo narovnání podnikatelského prostředí. V tuto chvíli je však prioritou samotná záchrana podnikání. Zjednodušeně řečeno, pokud vám zatéká do podkroví, nebudete zastřihávat anglický trávník.“ Elektronickou evidenci přestala využívat více než třetina podnikatelů. Zbývající část podnikatelů pokračuje dobrovolně.

Dle názoru odborníků z poradenské skupiny Moore Czech Republic si tak stát dobrovolně odřízl nástroj pro snadnou alokaci dotací v návaznosti na výši evidovaných tržeb a zbavil se možnosti průběžného sledování stavu ekonomiky v jednotlivých oblastech podnikání a regionech republiky.

Nová vláda by i chtěla valorizovat daňovou slevu na poplatníka. Podle předem daného vzorečku by se tak nejspíše každoročně upravovala úroveň slevy, jako je tomu v případě valorizace důchodů. To by do daňového systému ČR vneslo dodatečnou předvídatelnost. Podle letošní novely zákona daňový sleva činí 24 840 korun ročně, příští rok stoupne na 27 840 korun a následující rok na 30 840 korun.

Co se týče daní, mělo by vzniknout pravidlo daňové brzdy, které stanoví strop daňového břemene. „Jakmile jej složená daňová kvóta dosáhne, zvyšování daní bude automaticky vyloučené,“ uvádí koaliční smlouva, kterou strany podepsaly.