INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Jak se vyhnout problémům s podvodným hlasováním v anketách?

25.6.2013

Již docela rozšířený systém MojeID začínají na svých webech prosazovat první obce a města, díky němuž se mohou vyhnout častým problémům souvisejících s podvodným hlasováním v anketách, či urážlivými komentáři na webových diskuzích.

V počátcích byl systém využíván hlavně elektronickými obchody a zpravodajskými portály, v loňském roce přibyly komunitní servery a knihovny a nyní se tedy přidávají města a obce se svými weby. Většina obcí totiž chce především se svými občany komunikovat elektronicky – je to moderní a jistě pohodlný způsob komunikace, který ale přináší také svá negativa v podobě výše zmíněných podvodů.

Je ale důležité zmínit, že z legislativních důvodů není možné v některých případech službu MojeID využít. I přesto se ale v samosprávě objevily první obce, na jejichž webech již systém MojeID funguje. První obcí, která spustila anketu přes MojeID, je obec Droužkovice, a poté se přidala obec Rožmitál pod Třemšínem.

Jako příklad podvodného hlasování lze uvést anketu, kde se jednalo o výběr nové podoby Elsnicova náměstí v Praze 8, nebo často diskutované pojmenování Havlovy ulice v Brně – v těchto anketách byl problémem „podezřelý nárůst hlasů“. Na základě těchto a dalších zkušeností se rozhodla společnost Galileo Corporation nabídnout nově městům a obcím ankety, do kterých mohou hlasovat pouze uživatelé mojeID a tím se vyhnout problémům s podvodným hlasováním pomocí tzv. „robotů“ anebo pomocí mazání tzv. „cookies“.