Prvního března odstartovala druhá vlna elektronické evidence tržeb. Podnikatelé ve velkoobchodu a maloobchodu tak začali evidovat tržby. Do druhé vlny se zapojilo přes sto tisíc obchodníků. První den zaevidovala Finanční správa přes dvanáct a půl milionu účtenek. Autentizační údaje si vyzvedlo zhruba 113 500 podnikatelů ve velkoobchodu a maloobchodu.
Kontroly dodržování EET Finanční správa zahájila okamžitě. Podnikatelům hrozí pokuta až ve výši 500 tisíc korun nebo uzavření provozovny. Do druhé vlny elektronické evidence tržeb nespadají obchodníci, kteří přijímají pouze platby převodem z účtu na účet.
Někteří podnikatelé kvůli EET ovšem své obchody uzavřeli. Jedná se zejména o vesnické prodejny, kde obsluhují důchodci, kteří neumí s počítačem. Nebo lpodnikatelé nemají peníze na poplatky za povinné odesílání účetenek na servery ministerstva financí.
Podle Jana Sedláčka, místopředsedy Sdružení místních samospráv, druhá vlna ukáže, jak elektronická evidence dopadne na podobné typy obchodů. „Samotná EET nemusí být jediným důvodem, proč obchody na vesnicích končí, ale je pro mnohé z nich poslední kapkou,“ řekl Sedláček.
Ministerstvo financí odhaduje, že by zavedení evidence tržeb mělo letos do rozpočtu přinést zhruba čtyři miliardy korun a nižší počet zapojených podnikatelů na tom dle Babiše nic nemění.
Vesnické nebo dobrovolnické spolky, které jednou za čas pořádají plesy či jiné kulturní akce dle Babiše nemusí elektronicky evidovat tržby, neboť se nejedná o podnikatelskou činnost. Starostové menších obcí si stěžovali, že dobrovolnické spolky musí evidovat tržby při překročení ročního obratu 175 tisíc korun. Obávali se tak zániku kulturních akcí na vesnicích.
„Od počátku platí, že nepodnikatelská činnost nepodléhá EET. Podnikání je činnost soustavná, provozovaná pravidelně. Pokud pořádáte čtyřikrát ročně myslivecký bál, tak to není podnikatelská činnost, ale pokud každý pátek pořádáte diskotéku, tak to podnikatelská činnost je,“ řekl mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.