V návaznosti na situaci aktuálně realizujeme pouze online vzdělávání, prezenční školení se nekonají. Účastníky přihlášené na prezenční akce postupně kontaktujeme.
INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Druhá vlna EET

9.2.2017

Od března začne platit elektronická evidence tržeb i pro maloobchod a velkoobchod, včetně e-shopů. Druhá vlna EET se dotkne asi 250 000 podnikatelů.

Autentizační údaje si vyzvedla zatím asi jen šestina podnikatelů. "Již nyní je vysoce pravděpodobné, že její start část z nich nestihne. Kdyby měl start druhé vlny proběhnout hladce, muselo by o autentizační údaje denně průměrně zažádat 11 tisíc podnikatelů" řekl  Petr Filipec, provozní ředitel firmy Storyous, která vyrábí pokladní systémy. Zkušenosti z první vlny podle něj naznačují, že velká část podnikatelů bude nové pokladny řešit až v posledních dnech února.

Generální finanční ředitelství vyšlo vstříc internetovým obchodům. Schválena byla výjimka pro e-shopy, které budou muset evidovat přijaté tržby až v okamžiku, kdy se o platbě dozvědí. Hrozilo totiž to, že velké množství internetových obchodů ustoupí od přijímání platebních karet či jiných online platebních metod. Platba totiž většinou není připsána provozovateli e-shopu ihned na jeho účet a ani není o této transakci hned informován.

Datovou zprávu podnikatel odešle nejpozději v momentě, kdy dostane informaci o úspěšném ověření platby. Podnikatel, po expedici zboží nebo poskytnutí služby zákazníkovi, je povinen zaslat správci daně údaje o tržbě a vystavit účtenku zákazníkovi.

Zaevidovat tržbu může samozřejmě i podnikatel dříve, například v okamžiku přijetí objednávky. Jestliže by zákazník službu či zboží nezaplatil, bylo by provedeno storno původně zaevidované tržby.

Obchody si v současné chvíli musí kvůli EET pořizovat pokladny a tiskárny účtenek, pokud již nemají modernější vybavení, které je možné napojit na server finanční správy. Náklady na nové zařízení se pohybují okolo 5 000 korun, sofistikovanější poklady stojí mnohonásobně více. Je nutné také upozornit na to, že ministerstvo financí chce provádět kontroly častěji a kontroly budou přísnější než doposud.