INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Dopad Brexitu na českou ekonomiku

13.7.2016

Většina Britů hlasovala pro opuštění Evropské unie, což může mít dopad na celou Evropskou unii. Velká Británie se v letošním roce zařadila mezi nejvýznamnější destinace tuzemských exportérů.  Dle ekonomů negativní důsledky vystoupení z Evropské unie pocítí zejména Velká Británie. Lze především očekávat období plné nestability a nejistoty. Bývalý prezident Václav Klaus k tomuto tématu podotkl, že výsledek britského referenda není žádná katastrofa, ale ohromná příležitost, inspirace a potřebný impuls.

Pražská burza na výsledky referenda hned reagovala desetiprocentním propadem, akcie Erste Bank ztrácely až 21 procent hodnoty. Dle analytiků centrální banka prodlouží režim devizových intervencí, při kterém už od listopadu 2013 drží kurz koruny poblíž 27 Kč/EUR.

Brexit může i v budoucnu snížit příjmy České republiky z evropských fondů. Pokud Velká Británie skutečně odejde z EU, tak to podle Karly Šlechtové, ministryně pro místní rozvoj, jako první pocítí exportéři i finanční trhy. „Dlouhodobý efekt (odchodu Velké Británie z EU) bude samozřejmě i vůči budoucímu programovému období 2021 plus. Velká Británie je jedním z největších čistých plátců do rozpočtu EU a tady lze očekávat, že samozřejmě ten rozpočet bude mnohem nižší a záleží na tom, v jakých oblastech," uvedla Šlechtová.

Velká Británie je pro naši zemi třetím nejdůležitějším exportním trhem, dopady vystoupení by se tedy měly především dotknout exportérů. Svaz průmyslu a obchodu je ovšem přesvědčen,  že by se Brexit něměl promítnout do krátkodobých makroekonomických ukazatelů v ČR jako je míra nezaměstnanosti, růst HDP či inflace. Nicméně je pravděpodobné, že nové urovnání bude založené na celní unii.

„Z krátkodobého hlediska brexit českému exportu neublíží. Může ale být iniciátorem nejenom další eroze EU, ale i některých zemí, což by mohlo s největší pravděpodobností ublížit nejenom volnému pohybu zboží, ale i osob," uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

Dle ministerstva práce se dá předpokládat, že Velká Británie omezí Čechům volný přístup na svůj trh práce. V loňském roce tam dle odhadu pracovalo kolem 37 tisíc Čechů. I Britové by pak museli v naší republice získat k práci nejdřív povolení.