V návaznosti na situaci aktuálně realizujeme pouze online vzdělávání, prezenční školení se nekonají. Účastníky přihlášené na prezenční akce postupně kontaktujeme.
INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Dobírka nebude podléhat elektronické evidenci tržeb

6.7.2016

 E-shopy, které doručují zboží na dobírku, jistě potěší zpráva, že nebudou podléhat evidenci tržeb. Přepravní firma musí jenom převést hotovost od zákazníka na účet. Na této úlevě se dohodla Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a ministerstvo financí. Další diskutované změny, které by měly zjednodušit malým firmám jejich prodeje přes EET, jsou ještě rozjednány.

Mezi problematická témata v diskuzi o EET patřila právě dobírka. Pro e-shopy se tedy režim zjednoduší. Elektronická evidence tržeb se nebude vztahovat na zboží na dobírku v případě, že přepravní společnost, která finanční obnos obdrží, následně převede peníze e-shopu přes účet. Pokud ovšem přepravní firma bude prodejci zpětně předávat fyzickou hotovost, je potom nutné doklad vystavit přes systém EET.

Velké české e-shopy mnohdy nabízí i možnost si vyzvednout objednané zboží na konkrétním výdejním místě, kde zákazníci platí hotově či kartou. V tomto případě je už elektronická evidence tržeb je pro e-shopy povinná.

Došlo i k dohodě, v případě výpadku prodeje například z důvodu selhání přístroje. Pokud přístroj pro evidenci tržeb nebude funkční třeba i několik dní a nebude možné vystavovat účtenky na bázi EET, bude možné, až bude přístroj zprovozněn, vložit součet všech chybějících tržeb jednou operací naráz.

„Od počátku existovala dohoda s ministrem financí, že bude-li třeba upravit část režimu EET, která opravdu zásadně ohrozí plynulost prodejů, nebo by byl podnikatel vystaven nepřiměřeně komplikovanému procesu, dojde k úpravě podmínek. To nyní nastalo, aniž bychom přitom narušili rovné podmínky,“ popsal Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Ministerstvo financí i zvažuje odložení startu elektronické evidence tržeb až na začátek roku 2017. O termínu zavedení povinné evidence tržeb chce rozhodnout do konce srpna. Jak uvedl Karel Havlíček, nemusí se jednat o poslední úpravy. Hlavním cílem je vyjít vstříc nejmenším podnikatelům.