INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Definitivní konec sKaret

18.11.2013

Ještě před rokem lidé dostávali dopisy, že si mají převzít sKartu pro výplatu sociálních dávek, a ministr hrozil, že se bez ní ke svým dávkám nedostanou. Obrat nastal dne 1. listopadu 2013, kdy nabyl účinnosti zákon č. 306/2013 Sb., o zrušení karty sociálních systémů, a začala běžet lhůta 6 měsíců, na jejímž konci, tj. k 30. dubnu 2014, bude karta sociálních systémů (sKarta) zrušena. Změna se dotkne přibližně 277 500 lidí, kteří mají tuto sociální kartu. Dávky na konta dorazí naposled v březnu.

Úřady práce začnou od 4. listopadu rozesílat dopisy majitelům rušených sKaret s popisem, jak mají následně postupovat. Všichni by měli list dostat nejpozději do konce měsíce. Po obdržení dopisu lidé buď budou muset na úřad práce, kde nahlásí, jak chtějí nadále dávky vyplácet (zda složenkou nebo na bankovní účet), nebo se podívají na webové stránky, kde se nachází formulář a stačí ho jen poslat. Úřad práce ČR má maximální lhůtu dva měsíce, aby po obdržení požadavku od příjemce dávky provedl změnu způsobu výplaty dávek.

Pokud klienti změnu neoznámí do tří měsíců či vůbec, budou jim nejpozději od května příštího roku příspěvky chodit tak jako před zavedením sociálních karet - složenkou na adresu či na naposledy uvedené konto.
Česká spořitelna měla systém podle smlouvy provozovat do ledna 2024, parlament ho ale zákonem zrušil. Příjemci dávek dostávali automaticky k sociální kartě účet u spořitelny, přes který k nim dávky putovaly. Přes tato konta proteklo do konce září přes 2,6 milionu příspěvků za víc než 14,1 miliardy korun.

Sociální karty slouží i jako průkazy pro zdravotně postižené (má je kolem 30 000 lidí). Handicapovaní si kartičky budou muset vyměnit za náhradní průkazky.

sKarta měla podle vize Nečasovy vlády zprvu sloužit k zamezení zneužívání dávek. Později ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) argumentoval ve prospěch zavedení sKarty tím, že se ušetří na složenkách. Nic z toho se nakonec nestalo, neboť je sKarta velmi ztrátový projekt. Podle informací se sice na poštovném ušetřilo 38 miliónů korun, ale výdaje související se zaváděním karet přesáhly 82,5 milionu. Další výdaje souvisí s ukončením karet - výdaje na vydání nových průkazů pro zdravotně postižené osoby a na poštovné za informační dopisy (odhaduje se částka 5, 54 milionu korun).