INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Daňový systém na Slovensku jako příklad pro Českou republiku

10.6.2014

Na Slovensku mají daň pro firmy nejvyšší v regionu, k tomu speciální daň pro energetiku, banky či dráhy. Kromě tohoto má sousední stát zavedenou i minimální daň pro firmy a panuje zde i zvýšená nedůvěra k plátcům daně z přidané hodnoty. Česká republika si z tohoto systému chce vzít příklad.

Od 1. ledna 2004 platí na Slovensku daňový systém, ve kterém byla zavedena rovná daň ve výši 19 % pro daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob i u daně z přidané hodnoty. Od roku 2011 je ovšem základní sazba DPH zvýšena na 20 %. Snížená sazba DPH platí jen pro léky, knihy a dětské pleny.

Dobře vydělávající Slováci musí z výdělku, který je větší než zhruba 90 tisíc korun českých, odvádět daň ve výši 25 procent. Pro živnostníky se zvýšil vyměřovací základ pro platbu daně a zároveň se jim výrazně zúžila možnost uplatňovat výdajové paušály – maximálně 11 tisíc korun měsíčně.

Majitel Student agency a RegioJetu Radim Jančura, který působí i na Slovensku, se nechal slyšet, že zavedení minimální daně pro firmy chápe: „Stát má povinnost zajistit trh, aby mohly firmy fungovat, a to něco stojí – finanční úřad musí registrovat, evidovat, kontrolovat. I když nic nevyděláte, je to smůla, pro stát jste nákladem,“ říká.

Česká republika si chce vzít příklad Slovenska především v tom, že by měly být nastaveny podmínky, které budou více přísné na daňové poplatníky. České Ministerstvo financí již navrhlo zavedení kontrolního výkazu pro plátce DPH, který v letošním roce spustili na Slovensku. Na velké podvodníky na Slovensku je posílaná „daňová Kobra“, která představuje elitní tým policistů a daňových detektivů. I o tomto se v současné době hovoří ve vládě v České republice.

O svých zkušenostech se chce Slovensko podělit: „Na posledním společném jednání vlády Česka a Slovenska jsme se dohodli na jmenování společného koordinátora pro boj s daňovými úniky. Budeme spolu sdílet i některé lidi a vyměňovat si zkušenosti,“ uvedl ministr Peter Kažimír. Potvrdilo to i české Ministerstvo financí s tím, že věc je v přípravě. Slovenská strana navrhuje Daniela Čecha, slovenského ředitele finanční správy pro daně a cla.