V návaznosti na situaci aktuálně realizujeme pouze online vzdělávání, prezenční školení se nekonají. Účastníky přihlášené na prezenční akce postupně kontaktujeme.
INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Daňový systém na Slovensku jako příklad pro Českou republiku

10.6.2014

Na Slovensku mají daň pro firmy nejvyšší v regionu, k tomu speciální daň pro energetiku, banky či dráhy. Kromě tohoto má sousední stát zavedenou i minimální daň pro firmy a panuje zde i zvýšená nedůvěra k plátcům daně z přidané hodnoty. Česká republika si z tohoto systému chce vzít příklad.

Od 1. ledna 2004 platí na Slovensku daňový systém, ve kterém byla zavedena rovná daň ve výši 19 % pro daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob i u daně z přidané hodnoty. Od roku 2011 je ovšem základní sazba DPH zvýšena na 20 %. Snížená sazba DPH platí jen pro léky, knihy a dětské pleny.

Dobře vydělávající Slováci musí z výdělku, který je větší než zhruba 90 tisíc korun českých, odvádět daň ve výši 25 procent. Pro živnostníky se zvýšil vyměřovací základ pro platbu daně a zároveň se jim výrazně zúžila možnost uplatňovat výdajové paušály – maximálně 11 tisíc korun měsíčně.

Majitel Student agency a RegioJetu Radim Jančura, který působí i na Slovensku, se nechal slyšet, že zavedení minimální daně pro firmy chápe: „Stát má povinnost zajistit trh, aby mohly firmy fungovat, a to něco stojí – finanční úřad musí registrovat, evidovat, kontrolovat. I když nic nevyděláte, je to smůla, pro stát jste nákladem,“ říká.

Česká republika si chce vzít příklad Slovenska především v tom, že by měly být nastaveny podmínky, které budou více přísné na daňové poplatníky. České Ministerstvo financí již navrhlo zavedení kontrolního výkazu pro plátce DPH, který v letošním roce spustili na Slovensku. Na velké podvodníky na Slovensku je posílaná „daňová Kobra“, která představuje elitní tým policistů a daňových detektivů. I o tomto se v současné době hovoří ve vládě v České republice.

O svých zkušenostech se chce Slovensko podělit: „Na posledním společném jednání vlády Česka a Slovenska jsme se dohodli na jmenování společného koordinátora pro boj s daňovými úniky. Budeme spolu sdílet i některé lidi a vyměňovat si zkušenosti,“ uvedl ministr Peter Kažimír. Potvrdilo to i české Ministerstvo financí s tím, že věc je v přípravě. Slovenská strana navrhuje Daniela Čecha, slovenského ředitele finanční správy pro daně a cla.