INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Daňová Kobra oslavila čtyři roky své existence

7.8.2018

Tým Daňové Kobry působí již čtyři roky na celostátní úrovni i v rámci krajů. Jedná se o spolupráci policistů, celníků a pracovníků finanční správy. Cílem tohoto projektu je boj proti daňovým únikům a daňové kriminality, a to především v oblasti daně z přidané hodnoty a spotřebních daní. Podařilo se ji již zachránit 10,4 miliardy korun. Mimo jiné se i podílí na tvorbě legislativních změn.

Mezi nejzávažnější a nejúspěšnější akce Daňové Kobry patří např. akce TOPAS, ve které bylo obviněno 18 osob z krácení daní při obchodování s pohonnými hmotami se škodou cca 1,4 miliardy korun, nebo akce TYGR, při které byla způsobena škoda za zhruba 1,2 miliardy korun a byly obviněny čtyři osoby z neoprávněného vylákání nadměrných odpočtů DPH při obchodování s fiktivním zbožím.
Jen v letošním roce Daňová Kobra státnímu rozpočtu uchránila více než 1,5 miliardy korun. V červnu letošního roku tým Daňové Kobry provedl zásah proti praní špinavých peněž a krácení daní. V případě s krycím názvem ÚKLID bylo obviněno 25 lidí a čtyři firmy. Dle policie si řetězec společností krátil daně pomocí faktur za neexistující služby. Mezi firmami byla i společnosti Prostor, kterou vlastní pražský podnikatel Jan Kočka. Tým Daňové Kobry škodu odhalil na 135 milionů korun.
Skupina obviněných osob založila minimálně 23 obchodních společností, část těchto společností ovšem nevykonávala žádnou reálnou podnikatelskou činnost. Na jejich účty byly převáděny finanční prostředky od společností zabývající se úklidovou činností. Peníze byly následně z účtů vybrány v hotovosti a předány přes další prostředníky hlavním organizátorům. Jako výnos z trestné činnosti bylo zajištěno několik nemovitostí v hodnotě cca 95 milionu korun a finanční prostředky na účtech i v hotovosti v celkové hodnotě kolem 18 milionu korun. Všichni obvinění jsou stíháni na svobodě. V případě prokázání viny, hrozí obviněným trest odnětí svobody od pěti do deseti let.