V návaznosti na situaci aktuálně realizujeme pouze online vzdělávání, prezenční školení se nekonají. Účastníky přihlášené na prezenční akce postupně kontaktujeme.
INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Celoevropský seznam daňových rájů

20.4.2016

Aféra kvůli úniku informací o převádění peněz do daňových rájů může být politickou šancí i povinností přitvrdit v boji proti daňovým únikům. Evropská komise chce znát zisky a daně velkých nadnárodních koncernů. Celoevropský seznam daňových rájů by měl vzniknout do půl roku.

Kauza Panama Papers vychází z uniklých dokumentů panamské právní kanceláře Mossack Fonseca, která svým klientům pomáhá zakládat firmy v daňových rájích, aby se co nejlépe vyhnuly placením daní. Panama v reakci na tuto aféru přislíbila mezinárodnímu společenství jednání o výměně informací o podezřelých finančních praktikách. Ještě není známo, jaký podíl aktivit byl nelegální a právní společnost tvrdí, že se stala obětí hackerského útoku a média charakter její činnosti překroutila.

Společnosti s ročními celosvětovými tržbami přes 750 miliónů eur (20,3 miliardy korun) by měly přehledně zveřejňovat své zisky a také informovat o tom, kde platí daně. Dle komise by se toto opatření mělo týkat asi 6 000 nadnárodních společností. Jak uvedl eurokomisař pro finanční služby Jonathan Hill, může díky složitým daňových režimů docházet k tomu, že některé nadnárodní společnosti platí téměř o třetinu nižší daně než podniky působící jen v jedné zemi.

Dle odhadů členské země Evropské unie ročně v podobě ušlých daňových příjmů přicházejí o 50 až 70 miliard eur (až 1,9 bilionu korun). Daňové ráje jsou založeny na tom, že firmy v těchto oblastech jsou osvobozeny od daně z příjmů, či jen odvádí paušální poplatek řádově ve stovkách amerických dolarů.

„Skandál Panamských dokumentů zvyšuje legitimitu boje proti daňovým podvodům a praní špinavých peněz. Kdyby bylo vše v pořádku, rozsah aféry by nebyl tak ohromný. Občané nejsou s to pochopit a ani akceptovat tuto praxi. Musíme říct otevřeně, že je to vlastně krádež financí,“ řekl Moscovici člen Evropské komise.

Návrh komise může být platný, až s ním budou souhlasit unijní státy a Evropský parlament. Francie v reakci na kauzu Panama Papers požádala OECD, aby následovala její kroky a zařadila Panamu znovu mezi daňové ráje. Šéf štábu panamského prezidenta odvětil, že jeho země zvažuje vůči Francii odvetné kroky ekonomického rázu.