INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Celoevropský seznam daňových rájů

20.4.2016

Aféra kvůli úniku informací o převádění peněz do daňových rájů může být politickou šancí i povinností přitvrdit v boji proti daňovým únikům. Evropská komise chce znát zisky a daně velkých nadnárodních koncernů. Celoevropský seznam daňových rájů by měl vzniknout do půl roku.

Kauza Panama Papers vychází z uniklých dokumentů panamské právní kanceláře Mossack Fonseca, která svým klientům pomáhá zakládat firmy v daňových rájích, aby se co nejlépe vyhnuly placením daní. Panama v reakci na tuto aféru přislíbila mezinárodnímu společenství jednání o výměně informací o podezřelých finančních praktikách. Ještě není známo, jaký podíl aktivit byl nelegální a právní společnost tvrdí, že se stala obětí hackerského útoku a média charakter její činnosti překroutila.

Společnosti s ročními celosvětovými tržbami přes 750 miliónů eur (20,3 miliardy korun) by měly přehledně zveřejňovat své zisky a také informovat o tom, kde platí daně. Dle komise by se toto opatření mělo týkat asi 6 000 nadnárodních společností. Jak uvedl eurokomisař pro finanční služby Jonathan Hill, může díky složitým daňových režimů docházet k tomu, že některé nadnárodní společnosti platí téměř o třetinu nižší daně než podniky působící jen v jedné zemi.

Dle odhadů členské země Evropské unie ročně v podobě ušlých daňových příjmů přicházejí o 50 až 70 miliard eur (až 1,9 bilionu korun). Daňové ráje jsou založeny na tom, že firmy v těchto oblastech jsou osvobozeny od daně z příjmů, či jen odvádí paušální poplatek řádově ve stovkách amerických dolarů.

„Skandál Panamských dokumentů zvyšuje legitimitu boje proti daňovým podvodům a praní špinavých peněz. Kdyby bylo vše v pořádku, rozsah aféry by nebyl tak ohromný. Občané nejsou s to pochopit a ani akceptovat tuto praxi. Musíme říct otevřeně, že je to vlastně krádež financí,“ řekl Moscovici člen Evropské komise.

Návrh komise může být platný, až s ním budou souhlasit unijní státy a Evropský parlament. Francie v reakci na kauzu Panama Papers požádala OECD, aby následovala její kroky a zařadila Panamu znovu mezi daňové ráje. Šéf štábu panamského prezidenta odvětil, že jeho země zvažuje vůči Francii odvetné kroky ekonomického rázu.