INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Blíží se termín pro platbu daně z nemovitostí

1.5.2024

V těchto dnech rozesílá Finanční správa informace o dani z nemovitých věcí. Do 31. května musí lidé uhradit daň z nemovitosti. Daň z nemovitosti se vztahuje na všechny majitele pozemků, bytových i nebytových jednotek a dalších staveb.

Přiznání k dani z nemovité věci bylo potřeba podat do konce ledna. Jestliže vám v letošním roce nově vznikla povinnost přihlásit se k dani z nemovitosti, ale vy jste zapomněli, máte poslední možnost to napravit. Pokud podáte daňové přiznání po lhůtě, aniž by vás správce daně vyzval, neměli byste dostat pokutu.

Výpočet daně z nemovitosti je ovlivňován velikostí, typem nemovitostí i lokalitou, kde se nachází. Průměrně letos došlo k navýšení daně o 80 %.  Dle dřívějších slov ministra financí Zbyňka Stanjury by navýšení daně z nemovitosti mělo do státní kasy přinést zhruba devět miliard korun. „Velké množství obcí současně navýšilo místní koeficient vstupující do jejího výpočtu, čímž často dochází ke zvýšení daně na tří- až čtyřnásobek z předchozího roku. Změnu pocítí většina poplatníků,“ uvedl Michal Jelínek, daňový expert a partner V4 Group. Místní koeficient se může pohybovat od 0,5 do 5.

Asi milion poplatníků obdrží údaje k zaplacení daně prostřednictvím datové schránky. Necelému milionu lidí budou údaje doručeny do jejich emailu. Ostatním vlastníkům nemovitosti finanční správa pošle poštou do 24. května celkem 1,8 milionu složenek.

Daň z nemovitých věcí je stanovena celkovou částkou za všechny nemovité věci poplatníka nacházející se na území jednoho kraje. Pokud vlastník nemovitostí platí vyšší daň než 5 000 korun, je možné ji zaplatit ve dvou splátkách. První termín je tedy 31. května a druhý 30. listopadu letošního roku.

 „Nejpohodlnějším způsobem, jak daň zaplatit, je prostřednictvím internetového bankovnictví. Platební údaje na složence, v e-mailu či datové zprávě obsahují také QR kód, po jehož načtení se vyplní potřebné údaje,“ připomíná generální ředitelka finanční správy Simona Hornochová.  Zhruba 50 tisíc lidí daň platí prostřednictvím SIPO.