Svému čtenáři podává aktualizované odpovědi na nejčastější otázky kladené orgány veřejné správy, uživateli a poskytovateli služeb a dalšími zúčastněnými subjekty. Příručka má přes sto stran a je členěna na několik kapitol a podkapitol.
V úvodu příručka definuje výše zmíněné pojmy – SOHZ (služby obecného hospodářského zájmu) a SSOZ (sociální služby obecného zájmu). Pojmu SOHZ se dotýká protokol č. 26 Strukturálních fondů Evropské unie – zde není přesně definován, ale obecně je chápán jako „hospodářské činnosti, jež přinášejí výsledky v celkovém veřejném zájmu a jež by na trhu nebyly bez veřejného zásahu vykonávány (nebo by byly vykonávány za odlišných podmínek), pokud jde o kvalitu, bezpečnost, dostupnost, rovné zacházení či univerzální přístup“. SSOZ mají také široký záběr, jsou to „státní a doplňkové systémy sociálního zabezpečení v různých formách (prostřednictvím vzájemných nebo profesních organizací) pokrývající základní životní rizika, jako jsou rizika související se zdravím, stářím, pracovními úrazy, nezaměstnaností, důchodem, zdravotním postižením a ostatní základní služby poskytované přímo osobám.“
Jak je tedy zřejmé, příručka obsahuje široké spektrum informací týkajících zmíněných unijních pravidel a díky svému zpracování formou otázek a odpovědí může být přehledným pomocníkem pro zaměstnance z mnoha oblastí veřejné správy. Pro širší pochopení je zde uvedeno i několik konkrétních příkladů.
Příklady otázek, které příručka řeší a objasňuje:
- Lze osoby vykonávající svobodná povolání považovat za „podniky“ ve smyslu pravidel hospodářské soutěže?
- Existují nějaké příklady SOHZ na místní úrovni, které podle všeho obchod mezi členskými státy opravdu neovlivňují?
- Pokud orgán veřejné moci hodlá svěřit několik SOHZ jednomu nebo více poskytovatelům služeb, musí přijmout několik aktů, pro každou SOHZ zvlášť?
Mnoho dalších otázek a odpovědí je možné prostudovat přímo v příručce, která je dostupná na této internetové adrese: http://ec.europa.eu/competition/state_aid/overview/new_guide_eu_rules_procurement_cs.pdf