V návaznosti na situaci aktuálně realizujeme pouze online vzdělávání, prezenční školení se nekonají. Účastníky přihlášené na prezenční akce postupně kontaktujeme.
INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Ministerstvo financí představilo nový projekt „MOJE daně“

29.6.2016

Pojem „MOJE daně“ vyjadřuje zkratku pro moderní a jednoduché daně. Nový zákon, na kterém se již pracuje, by měl být platný od ledna roku 2020.  Cílem projektu je zjednodušení daňového systému a rozšíření elektronizace daňové správy.

„Chci, aby Ministerstvo financí připravilo jednodušší daňový systém po vzoru nejlepší světové praxe. Například zákon o dani z příjmů, který dnes máme, je z roku 1992 a byl 150krát novelizován,“ vysvětluje ministr financí Andrej Babiš. Návrh novely by měl být již představen v září v roce 2017. Zákon by měl být očištěn od všech výjimek a sektorových politik a nebude ani obsahovat sazbu daně. K zákonu bude připojen katalog standardizovaných výjimek, ze kterého si bude moci ministr vybírat své programové priority.

Nový zákon o dani z příjmů by měl přinést zjednodušení bez dopadu na daňovou povinnost, udržet daňovou neutralitu, zlepšit stabilitu a měl by být uživatelsky přátelský. Měl by být i kompatibilní s ISS (Integrovaný systém správy daní a pojistného). Znamenalo by to, že daň a pojistné by vybíral jediný úřad, Finanční správa.

Ministerstvo financí připravuje i samovyměření daně. Poplatník daně tak nebude muset čekat na to, jak se správce daně vypořádá s podaným daňovým přiznáním. Plátci DPH by měl být rychleji vrácen nadměrný odpočet a v případě nejasností na straně správce daně nemá být zadržován celý odpočet, ale jen DPH ze sporných plnění. Díky tomu by se měl i snížit počet daňových kontrol.

V projektu se počítá i s tzv. daňovým kioskem. Pod tímto pracovním názvem se skrývá nový daňový portál, pomocí kterého si daňový plátce zajistí většinu svých povinností z pohodlí domova. Mělo by se jednat o jakýsi virtuální finanční úřad. Na základě identifikace poplatníka bude Daňový kiosek automaticky získávat některá data a veškeré daňové formuláře předvyplní, což by mělo zjednodušit správu daňových podání. Portál lze bude moci využívat i k jednoduchému účetnictví. Vše by mělo být navázáno na kvalitní IT systém finanční správy, kterým Generální finanční ředitelství nahradí dnes již nevyhovující ADIS, jehož údržba s sebou nese vysoké náklady.