INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Dvorkovič navrhl vyrovnání daňových sazeb DPH a daně z příjmů

23.10.2013

Rusko by mohlo od roku 2015 snížit DPH z 18 do 15 procent a zároveň zvýšit daň z přijmu z 13 na 15 procent. Tuto informaci sdělil místopředseda vlády RF Arkadij Dvorkovič.

Podle jeho názoru bude daňový systém státu vyrovnán, pokud se obě sazby budou rovnat 15 procentům. Dvorkovič také oznámil, že pro stanovení předběžného rozsahu sazeb bude nutné provést důkladnou analýzu. „Potřebujeme vše spočítat, promyslet, ale v každém případě toto rozhodnutí nemůžeme přijmout dřív než v roce 2015. Ale bylo by to krásné: rok 2015 a daně 15 procent”, dodal místopředseda.

V současné době je sazba DPH v Rusku 18 procent a používá se standardně (výjimku tvoří operace spadající do seznamu zboží zdaněného desetiprocentí sazbou či podléhající nulové sazbě). V poslední době se stále víc diskutuje o dalším snížení sazeb nebo o úplném zrušení daně z přidané hodnoty, ale v blízké budoucnosti jsou zásadní změny nepravděpodobné, protože DPH tvoří čtvrt federálního rozpočtu Ruské federace.

Současně s tím získává na popularitě idea o návratu daně z prodeje. Návrh o opětovném zavedení této daně podal na začátku roku 2012 předseda vlády Dmitrij Medveděv a nařídil ministerstvu předložení rozhodnutí o proveditelnosti zavedení daně z prodeje v některých regionech. Ministerstvo ekonomického rozvoje taky nebrání tomu, aby se daň za určitých okolností používala v některých oblastech.

„Správa daně z prodeje je ve srovnání s DPH mnohem jednodušší, což umožní rychlé a zaručené naplnění příjmů rozpočtu. Ale ve skutečnosti tato daň zvýší daňové zatížení podnikatelů a ceny zboží, což konečně vyvolá inflaci“, myslí vedoucí daňové praxe mezinárodní advokátní firmy CMS (Rusko) Stanislav Turbanov.

Odpůrce zavedení daně naznačují, že se v případě nahrazení DPH při současném výběru dvou daní zvětší zátěž podniků. Proti nahrazení DPH aktivně protestoval bývalý předseda ministerstva financí Alexej Kudrin. Stávající předseda Ministerstva financí Anton Siluanov ho podporuje. Podle něj 1 procentní bod DPH nahrazuje 5 procent daně z prodeje.