Senátoři schválili definitivní zrušení silniční daně u osobních automobilů, autobusů a nákladních aut do 12 tun. Stát tak přijde přibližně o 4,2 miliardy korun ročně. Vláda již dříve kvůli vysokým cenám pohonných hmot prominula letošní zálohy i všem dopravcům. Prominuty jsou zálohy z dubna, července, října a prosince.
Předmětem pro výpočet silniční daně jsou všechna motorová vozidla požívaná za účely podnikání nebo pro pracovní cesty, a je jedno, zda jsou používána fyzickými osobami, právnickými osobami, firmami nebo zaměstnanci. Silniční daň se počítá na základě objemu motoru a objemu válců v motoru u osobních automobilů, u nákladních pak závisí na hmotnosti celého vozidla a počtu náprav. Termín pro podání přiznání za letošní rok je 31. ledna 2023.
Jak již bylo uvedeno v úvodu dle novely zákona o silniční dani se ruší silniční daň pro všechny osobní automobily a dodávky do 12 tun. Pro vozidla nad 12 t se silniční daň sníží a přiblíží se evropským minimům daným směrnicí i Eurovinětě.
Zaměstnanci, kteří využívají k soukromým účelům služební nízkoemisní vozidla, například elektromobily, se dočkají daňového zvýhodnění proti klasickým vozidlům na benzin nebo naftu. Doposud museli platit vyšší daň, protože se jim základ daně zvyšoval o jedno procento vstupní ceny daného vozu. Nově to má být půl procenta. Má i dojít ke zkrácení doby odpisování zařízení sloužících k dobíjení elektromobilů.
Senátoři i schválili zrušení povinnosti přimíchávat do pohonných hmot biopaliva první generace. Mělo by tak dojít ke zlevnění o 1,50 až dvě koruny za litr. Vláda si od zrušení povinného přimíchávání slibuje, že dodavatelům pohonných hmot ubude administrativa s vykazováním, že povinnost plní.
V reakci na rostoucí ceny pohonných hmot vláda také schválila snížení spotřební daně o 1,50 korun za litr, a to od 1. června do 30. září 2022. Státu se původně odváděla spotřební daň ve výši 12,84 korun z litru benzinu a z litru nafty je to 9,95 korun. Avšak pohonné hmoty stále zdražují.