INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Zrušení superhrubé mzdy od příštího roku

10.3.2020

Již od ledna příštího roku by si zaměstnanci měli polepšit o pár stovek navíc, aniž by jim musel přidávat zaměstnavatel. Zrušit superhrubou mzdu se snaží dlouhodobě prosadit hnutí ANO. Sociální demokraté návrh podporují. Koncept superhrubé mzdy zavedla vláda Mirka Topolánka (OSD) v roce 2008. Superhrubá mzda je hrubá mzda navýšena ještě o pojistné, které za zaměstnance odvádí firma a až z této superhrubé mzdy se vypočítává daň.

Nově se má daň z příjmů počítat opět jen z hrubé mzdy. Ve státním rozpočtu bude chybět přes 33 miliard korun. Ministryně financí Alena Schillerová ovšem v souvislosti se zrušením superhrubé mzdy chce zvýšit daň z příjmů na 19 procent. V současnosti je sazba ve výši 15 procent. Každému pracovníkovi by pak s platem okolo 30 tisíc přibylo v peněžence o tři sta korun navíc. 

Zrušení superhrubé mzdy a nárůst daně z příjmů na 19 procent by však dopadlo na většinu živnostníků. Určitou kompenzací by pro ně mohlo být to, že si budou moci od základu daně odečíst 75 procent částky, kterou odvedli na sociální a zdravotní pojištění.

„Rozhodnutí o zrušení superhrubé mzdy by tedy přirozeně muselo být zohledněno na výdajové stránce v rámci příprav státního rozpočtu, a to na úrovni vládní koalice při jednání napříč jednotlivými kapitolami. V daňovém balíčku na rok 2021 zrušení zahrnuto není,“ řekl Tomáš Weiss z tiskového oddělení ministerstva financí. 

Ačkoliv sociální demokraté návrh podporují, hledání peněz na příjmové stránce rozpočtu chtějí nechat na ANO. „Je to návrh ministryně financí Aleny Schillerové a faktem zůstává, že návrh dostal Andrej Babiš do koaliční smlouvy. Sociální demokracie se sešla s ekonomickými odborníky z naší strany a řešili jsme několik témat. Shodli jsme se na tom, že podpoříme zrušení superhrubé mzdy, protože to zaměstnancům přinese finanční benefit. Kdo navrhuje, ten hledá,“ uvedl statutární místopředseda ČSSD a poslanec Roman Onderka.

Schillerová je ovšem nyní velmi skeptická k tomu, že by se superhrubá mzda zrušila. To okomentoval i poslanec OSD Jan Skopeček. „Paní ministryně ale nyní vydává zmatená prohlášení, kdy je jeden týden k rušení superhrubé mzdy skeptická a podruhé ji navrhne. Samotného mě to překvapuje a beru to s velkou rezervou, zda tedy skutečně k něčemu dojde.“