INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Snížení DPH na energie

19.10.2021

Vláda chce kompenzovat prudký růst cen energií. Za listopad a prosinec promine lidem daň z přidané hodnoty za elektřinu a za plyn. Pro energie nyní platí sazba DPH 21 procent. Státní rozpočet tak přijde asi o miliardu korun za měsíc.

„Jedná se nepochybně o zcela mimořádnou situaci, na kterou musí jakákoliv zodpovědná vláda okamžitě reagovat. Podobně jako u respirátorů, kde se snížení DPH okamžitě promítlo do cen pro konečné spotřebitele, chceme podpořit české domácnosti zavedením nulové sazby DPH na elektrickou energii. Domácnost, která za elektřinu zaplatí 1000 Kč měsíčně, ve vyúčtování ušetří jen za listopad a prosinec zhruba 350 Kč. Zvyšování cen těchto klíčových komodit by tak domácnosti a neplátci DPH měli pocítit podstatně méně nebo vůbec,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.  Ministerstvo financí chce prosadit nulovou sazbu DPH na dodání elektřiny a plynu i v celém příštím roce. Schillerová kvůli tomu bude jednat s evropským komisařem pro hospodářství Paolem Gentilonim o možnosti dočasné výjimky.

Avšak lídr koalice SPOLU Petr Fiala s nulovým DPH nesouhlasí. „Nepovažuju to za nejlepší cestu. Působí totiž na všechny, i na ty, kteří mají fixovanou cenu energií například na tři roky a nepotřebují finanční pomoc nyní,“ odmítl v České televizi plán vlády Fiala. „Stát má z emisních povolenek k dispozici asi 20 miliard korun a ty by se měly použít pro lidi, kteří se ocitnou v potížích a na věci, které nám pomohou, abychom to zvládli,“ vysvětlil svůj názor Fiala.

Analytici očekávají u elektřiny a plynu růst cent u nezafixovaných produktů řádově až o 20 procent. Ještě výrazněji zdraží elektřina těm, kteří nuceně přecházejí od zkrachovalé Bohemia Energy ke konkurenci a přijdou tím o smluvně zafixované ceny.

Kromě snížení DPH chce i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček odpustit i poplatky za obnovitelné zdroje energie. „Nakonec to bude pro všechny domácnosti, aby to bylo spravedlivé. Bude to do částky 495 korun za megawatthodinu, nicméně bude to pouze do průměrné spotřeby domácnosti. Když to přepočteme na finance, půjde o necelých 1 500 korun za rok na domácnost,“ uvedl Havlíček.