Režim přenesené daňové povinnosti má především omezit podvody s platbou DPH. Proto Česká republika využila možnost danou směrnicí Rady 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty.
Přenesená daňová povinnost znamená, že v rámci poskytování zboží a služeb přiznává DPH odběratel a ne prodejce. Prodejce vystavuje daňový doklad bez DPH s poznámkou, že daň bude doplněna a přiznána odběratelem. V letošním roce dojde k rozšíření tohoto režimu.
Systém přenesení daňové povinnosti se již uplatňuje na dodání zlata, dodání odpadu a šrotu (příloha č. 5 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty), dále při obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů a na stavební a montážní práce.
Tento režim je i uplatňován při překročení částky 100 000 korun základu daně při:
- Dodání obilovin a technických plodin
- Dodání kovů včetně kovů drahých
- Mobilní telefony
- Dodání integrovaných obvodů, mikroprocesorů a centrálních prostorových jednotek
- Dodání přenosných zařízení pro automatizované zpracování dat
- Dodání videoherních konzolí
- Dodání obilovin a technických plodin, olejnatých semen, cukrové řepy.
Od letošního roku došlo k rozšíření režimu přenesení daňové povinnosti ze zákona – dodání nemovité věci. Od února by se měl režim přenesení daňové povinnosti rozšířit i na dodání elektřiny nebo plynu a převod záruky původu. Jedná se o záruku původu elektřiny z obnovitelných zdrojů či záruku původu elektřiny z vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla.
Plátce daně, jehož plnění bylo uskutečněno v rámci režimu přenesení daňové povinnosti je povinen tuto skutečnost správci daně hlásit. V souvislosti se zavedením kontrolního hlášení budou údaje o těchto transakcích již obsaženy přímo v tomto kontrolním hlášení.