Vláda na základě evropské směrnice plánuje zavést povinné zastoupení žen ve vedení firem. Velké společnosti tak budou muset zajistit, aby v jejich vedení byly alespoň ze třetiny zastoupeny ženy. Dle dat Evropské komise je ve vedení společností v EU v průměru 33 procent žen. V České republice jen 21 procent.
Zákon vycházející z evropské směrnice o genderové vyváženosti by měl být implementován do českého právního řádu do 28. prosince letošního roku. Cílem zákona je vetší zastoupení žen v orgánech velkých společností. Jedná se o pozice v dozorčích radách, představenstvu a ve správní radě. Hlavní podmínkou pro firmy je roční obrat přesahující 50 milionů eur, aktiva přes 43 milionů eur nebo 250 zaměstnanců.
Podle podkladů k zákonu by se změny v České republice dotkly pěti firem a bank. Mělo by se jednat o Kofolu, ČEZ, Komerční banku, Monety Money Bank a Philip Morris.
„Zákon podpoří konkurenceschopnost žen tím, že jim pomůže získat výjimečné zkušenosti, které budou moci uplatnit i jinde. Návrh tak bude mít pozitivní dopady na společenské postavení žen. Posílené postavení žen na trhu práce se může promítnout pozitivně i do oblasti slaďování soukromého a rodinného života,“ uvádí dokument k návrhu zákona.
Společnosti si budou moci vybrat z těchto dvou variant:
- nejméně 40 % míst nevýkonných členů vedoucích orgánů bude muset být obsazeno ženami
- ženy budou zastávat nejméně 33 % všech míst v orgánech společnosti, ať jde o výkonné, nebo nevýkonné členy vedoucího orgánu
V případě schválení zákona, musí firmy splnit podmínky do poloviny roku 2026. Vybrané společnosti budou muset každý rok vydávat zprávu o zastoupení mužů a žen ve svých radách. Současně budou muset veřejně sdělovat opatření, která přijímají k dosažení daných cílů. V případě, že společnosti cíle nesplní, musí uvést důvody, které jim v tom zabraňují.