INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Paušální daň ve výši 5 500 korun

17.10.2019

Živnostnici s obratem do jednoho milionu korun by od začátku roku 2021 mohli platit paušální daň ve výši zhruba 5 500 korun měsíčně. Na paušální dani se shodla vládní koalice ČSSD a ANO. Podnikatelům by tak výrazně ubyla administrativa, nemuseli by podávat daňové přiznání a také by se nemuseli obávat případné daňové kontroly. Paušální daň by byla dobrovolná a záleželo by na konkrétním podnikateli, zda je pro něj možnost využití paušální daně výhodná, či nikoli.

V České republice je evidováno celkem 514 tisíc osob samostatně výdělečně činných, které mají příjem pouze z podnikání. Většina z nich (422 tisíc osob) má roční příjem nižší než jeden milion korun. Dle průzkumu agentury Median je o paušální daň mezi živnostníky velký zájem. Tuto variantu by uvítalo 78 % dotazovaných. Navržená výše paušální daně je přijatelná pro dvě třetiny z nich.

„Zjištění, že drtivá většina živnostníků a podnikatelů vnímá současnou povinnost tří různých odvodů jako časově a administrativně náročnou pro nás nebylo překvapením. Potvrzuje se tak, že náš záměr zavést paušální daň je cestou správným směrem. Snížení administrativní zátěže a právní jistota přinese živnostníkům nejen méně stresu, ale také více času na živnost,“ zhodnotila průzkum ministryně financí. Paušální daň má ale i své nevýhody. Podnikatelé si nebudou moci uplatnit daňové slevy, a i možnost daňového bonusu. S tím například nesouhlasí pravicové strany a Piráti. Návrh se má ovšem v následujících dnech ještě projednat a může se ještě změnit.

Jeden paušální odvod má nahradit daň z příjmů, sociální i zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová uvedla, že odvod na sociální pojištění bude z celkové částky nejvyšší, daň naopak nejnižší. Platba na zdravotní pojištění by dle ní činila přibližně 2 500 korun. Samotná daň z příjmu by byla 100 korun a zbývajících 2 900 korun by představovalo platbu na sociální pojištění. Celkový odvod se bude odvíjet od velikosti minimálního odvodu na sociální a zdravotní pojištění. V původním plánu byla navrhnuta paušální daň z příjmů, která by činila 500 korun měsíčně. To by ovšem pro velkou část podnikatelů nebylo výhodné.