COVID-19: Aktuální podmínky účasti na prezenčních školeních
INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Nižší DPH na pivo

11.2.2020

Se zavedením poslední vlny povinné elektronické evidence tržeb, která startuje od prvního května se řada výrobků a služeb přesouvá do nižší desetiprocentní sazby DPH. Snížení daně z přidané hodnoty u některých služeb schválila Poslanecká sněmovna v loňském roce. DPH se má zmenšit například u stravování, vodného nebo stočného. Týká se to i oblíbeného nápoje Čechů piva. Přesun piva do nižší sazby DPH z 21 na 10 procent bude možné za předpokladu, že je součástí stravovací služby.

Sazba DPH se snižuje na 10 % na následující zboží a služby:

 • domácí péče o děti, staré, nemocné a zdravotně postižené občany,
 • stravovací služby a podávání nápojů vč. točeného (sudového) piva podávaného jako stravovací nebo cateringová služba, avšak s výjimkou stravovacích služeb, které jsou osvobozeny od daně podle § 57 až 59 zákona o dani z přidané hodnoty, a s výjimkou podávání tabákových výrobků a alkoholických nápojů (kromě točeného piva),
 • úprava a rozvod vody prostřednictvím sítí (vodné),
 • odvádění a čištění odpadních vod včetně ostatních služeb souvisejících s těmito činnostmi (stočné),
 • služby čištění vnitřních prostor prováděné v domácnostech,
 • služby mytí oken prováděné v domácnostech,
 • opravy obuvi a kožených výrobků,
 • opravy a úpravy oděvů a textilních výrobků,
 • opravy jízdních kol,
 • kadeřnické a holičské služby,
 • půjčování nebo nájem knih,
 • pitná voda dodávaná odběratelům vodovodem podle zákona o vodovodech a kanalizacích,
 • knihy, e-knihy a audioknihy.

Snížení DPH u vybraných služeb má dle ministerstva podnikatelům kompenzovat náklady spojené s elektronickou evidencí tržeb. Velkou diskuzi ovšem vyvolaly tři rozdílné sazby DPH pro pivo. Nepřehledný systém kritizují opoziční poslanci i daňoví odborníci. Snížená sazba DPH bude být moci využita u piva, které je součástí stravovací služby. Dle ministerstva financí se za stravovací službu považují prodejci, kteří jídlo a pití poskytují například v místnostech s toaletou a k dispozici dávají běžné příbory. Jedná se tedy o restaurace a hospody. Podle ministryně financí Aleny Schillerové má nižší daň pomoci především venkovským hospodám.

Jestliže si pivař vezme pivo domů, činí daň 15 %. Pivo u stánku na festivalu pak podléhá 21% dani. Mikuláš Ferjenčík (Piráti) si myslí, že daň ve výši 21 procent by měl výčepní účtovat, i když si host odnese pivo ve džbánku domů. Nejedná se totiž o stravovací službu.

Opozice se obává, že podnikatel ať už vědomě, nebo nevědomě část tržeb zařadí do špatné sazby. „Když máte možnost v jedné provozovně mít nižší sazbu a v jiné vyšší, tak je větší pravděpodobnost, že se to někdo bude snažit obcházet,“ uvedl místopředseda rozpočtového výboru Jan Skopeček (ODS).

I ekonomům se rozdílné sazby pro pivo moc nelíbí. „Čím jednodušší je systém zdanění, tím je také makroekonomicky účinnější a administrativně levnější. Čím je naopak složitější, tím se prodražuje, přičemž se zároveň jeho účinnost snižuje. Složitý systém svádí k hledání skulinek, jejichž prostřednictvím by bylo možné daňovou povinnost snížit či zcela obejít. Nová podoba sazeb DPH u piva je učebnicovým příkladem neúčinného a zbytečně nákladného systému," tvrdí ekonom Lukáš Kovanda.